NÕUANDED: Kuidas last jooksurattaga sõitma õpetada?

Kuidas last jooksurattaga sõitma õpetada?

Autor Tiina Pihlak

Kui Sinu laps kõnnib, saab ta ka sõita tasakaalurattaga. Isegi alla 2-aastaseid väikelapsi tõmbab jooksuratta poole. Kõigepealt haaravad nad juhtrauast, seisavad harkijalu ratta kohal ja kõnnivad ringi ilma sadulale istumata. Ja nad hoiavad end täiesti tasakaalus, üks ratas on ees, üks taga. Jalad kindlalt maas ning käed küündivad käepidemete poole.

Järgmine etapp: Lapsed õpivad kiiresti sadulale istuma, end jalgadega lükkama ja tasakaalu leides ringi vurama. Erinevalt teistest ratastest, mis koguvad garaažis tolmu ja ootavad, mil laps kasvab piisavalt suureks, saab tasakaaluratast hakata kasutama juba esimesest päevast! Tasakaalurattaga on lapse sõitma õpetamine väga lihtne. Järgi järgnevat 3 sammu ja üsna pea imestad, kui kiirelt on Sinu laps jooksurattaga sõitma õppinud!

1. samm – kohanda ratas vastavalt enda lapsele!

  • Kõige tähtsam on reguleerida sadul õigele kõrgusele, seejärel juhtraud.
  • Säti sadul nii, et rattal istudes ulatuksid lapse jalad täistallal maha ja põlved oleksid pisut kõverdatud. Hea kõrgus on 2,54 cm vähem kui on lapse sisesäär.
  • Säti juhtraua kõrgus vastavalt sadula kõrgusele. Kui sadul on kõige madalamal astmel, pane ka juhtraud kõige madalamale astmele. Kui sadul on keskmisel astmel, säti ka juhtraud keskmisele jne
  • Lapsed kasvavad kiiresti, seega tuleks iga paari kuu tagant ratast uuesti kohandada.

2. samm – muuda sõitmine lõbusaks!

  • Lapsed istuvad instinktiivselt tasakaaluratta selga ja tahavad sõitma minna. Julgusta neid seda tegema ning kiida neid iga tasakaalurattaga sõidetud minuti eest. Ärge sundige neil tegema asju, milleks nad ei ole valmis, sest nii võivad nad protesteerida rattasõidu kui üleüldise vastu. Kõige hullem on see, kui laps hakkab kartma, kuna proovib midagi sellist, milleks ta pole veel valmis. Sellest üle saamiseks võib minna kuid. Las nemad määravad tempo.
  • Paljud lapsevanemad on meile öelnud, et nende laste jaoks oli väga kasulik vaadata meie kodulehel asuvaid videosid, kus teised lapsed rattaga sõidavad.

3. samm – toeta last, MITTE ratast!

  • Me tahame instinktiivselt oma last aidata, hoides rattast kinni, et nad ei kukuks. Ärge tehke seda, sest tegelikkuses see takistab lapsel tasakaalu hoidmist!! Laps peab tunnetama, kuidas ratas küljele kaldub, et õppida kuidas kaldumist ära hoida. Kui täiskasvanu ratast küljele kaldudes toetab, mõtleb laps ekslikult, et see on ratta kõige turvalisem asend (aru saamata, et ratas oli stabiilne üksnes seetõttu, et seda toetati). Samal põhjusel EI TOIMI ka tasakaalu hoidma õppimisel abirattad! Sina lapse n-ö õpetajana peaksid toetama lapse keha, mitte ratast. Soovitame kõndida lapse taga või kõrval ning hoida kinni kaenla alt või särgi seljaosast, et laps tunneks end turvaliselt. Seda lähenemist kasutades näed, et laps õpib minutitega ratast enda all hoidma ja Sinu abi pole enam vaja!
  • Paljud lapsed ei istu esialgu sadulale, kuid sellest pole midagi! Nende ohutuse tagavad jalad ning me soovime, et nad tunneksid end kindlalt. Kui nad tunnevad end lõpuks ratas jalge vahel ringi kõndides ja juhtrauda liigutades kindlalt, istuvad nad lõpuks ka sadulale. Vanemad lapsed jõuavad selleni minutitega, väga väikestel lastel võib see aega võtta kuid. Ringi vurama hakkavad nad siis, kui jalgade asemel usaldavad nad 100% sadulat (ja hoiavad jalgu õhus). Laske sellel toimuda nende enda tempos ja nad vuravad jalad jalarestidele toetumas ringi juba enne kui oskad seda oodata!
  • Väga väiksed lapsed vajavad alguses rohkem abi. 3-aastastel ja vanematel lastel on üldjuhul juba kõndides piisavalt hea tasakaal ja koordinatsioon, nad ei vaja rattaga sõitma õppimiseks teie abi. Peamine on nautida koos lapsega rattaga sõitma õppimise kogemust.

VAATA JOOKSURATTAID

Ostukorv