NÕUANDED: Mänguväljaku hooldamine kevadel

NÕUANDED: Mänguväljaku hooldamine kevadel

Mänguväljakud ja mängumajad ehitatakse enamasti kuuse- ja männipuidust. Okaspuit on kergemini töödeldav ja kuivatatav ning ilmastiku toimele vastupidav. Kui mänguväljakud asuvad välistes ilmastikuoludes ja on otsese vihma ja päikese käes, siis on oluline ka puidust mänguväljakuid õigeaegselt ja õigesti hooldada.

Miks peab puitu hooldama?

Puit imab vett ja selle niiskussisaldus muutub vastavalt ümbritseva keskkonna niiskussisalduse muutumisele. Puidul on omadus imada kuivana endasse ümbritsevast õhust niiskust, märjana aga niiskust välja anda. Seega, niiskuse suurenedes puit mõnevõrra paisub, niiskuse vähenedes aga kahaneb. Eriti kahjustab puidu pinda päikese ultraviolettkiirgus. Kui konstruktsioon on tugev, võib vananemist näha kui loomulikku protsessi, mille käigus omandab puidupind teinekord isegi võluva välimuse. Puit peab tunduvalt kauem vastu, kui seda hooldatakse. Töötlemine kaitseb puidu pinda päikese UV-kiirguse ja niiskuse eest.

Üks olulisemaid hooldusnõudeid puidust mänguväljakutele on kaitsta neid välistingimuste eest. Kuna laste õue atraktsioonid asuvad otseste ilmastikumõjude käes, siis regulaarne hooldus ja töötlemine tagab seadmetele pika kasutusea ning ohutu ja meeleoluka mängimise pikkadeks aastateks.

Kuidas hooldada mänguväljakut?

Puidust mänguväljakute atraktsioonide valik on lai, nendeks võivad olla nii kiiged, liivakastid, ronimisseinad jne. Nõuetekohasel hooldamisel võivad need seadmed pikki aastaid lastele meelelahutust ja rõõmu pakkuda. Kuid puidust mänguväljakute hooldamine ei ole oluline vaid nende kestvuse seisukohast, vaid samuti ka laste turvalisuse seisukohast. Hästi hooldatud puidust atraktsioonid tagavad lastele ohutu mängimise ja hoiavad lapsi vigastuste eest. Kuidas tuleks mänguväljakut hooldada enne suvehooaja algust?

Puhasta mänguväljakud mustusest, prahist ja ämblikuvõrkudest

Puidust mänguväljaku nõuetekohase hoolduse esmane prioriteet on hoida see puhtana. Õue mänguväljak on ilmastikuolude meelevallas nii tuule, vihma kui ka lume käes, lisaks tekitavad lapsed mängimisega määrdumist ning mänguväljakutesse armastavad ka pesa teha ämblikud ja muud putukad.

Pinguta poldid, kruvid ja naelad

Kõik, mis liigub, see kulub. Seega hakkab ka mänguväljaku seadmete varustus järgi andma kohtadest, mis saavad suuremat survet. See tähendab, et igal kevadel vaata üle ja pinguta poldid ning kontrolli üle kruvid ja naelad. Kui need on roostes või paindunud, vaheta need välja uute vastu.

Lihvi karedad kohad liivapaberiga

Laste mängimine atraktsioonidel võib tekitada puidu hõõrumist, sälke ja isegi lõhesid. Vaata üle, kas puitmaterjalil esineb karedaid kohti. Kui need on tekkinud, siis karedaid külgi on soovitatav lihvida liivapaberiga. Selline puidu töötlemine tagab, et lastel on turvaline mängida ja keegi ei saa mängides vigastada.

Täida augud ja praod

Vaadake üle, kas puit on hakanud kuskilt mädanema või on tekkinud suuremaid pragusid ja auke. Kui need on tekkinud, siis puhastage kahjustunud osad, asendage need võimalusel uute puitdetailidega. Väiksemate pragude ja aukude puhul kasutage täitmiseks puukitti.

Mänguväljaku puidu hooldamine

Mänguväljakud ja mängumajad on müügil peamiselt kolmes erinevas puidutöötlemise valikus – naturaalsel kujul, süvaimmutatult või värvitult. Seetõttu sõltub ka edasine hooldus just sellest, kuidas on mänguväljak esimesel aastal töödeldud.

Puidu süvaimmutamine kaitseb puitu sügavamalt ja efektiivsemalt kahjurite ja ilmastikumõjude eest kui näiteks käsitsi puidukaitsevahendiga töödeldud puit. Immutatud puitu võib värvida, aga puit peab olema eelnevalt korralikult kuivanud. Selline süvaimmutusmeetod tagab, et puit on vastupidav niiskusele, otsesele päikesekiirgusele, putukatele, seentele ning tagab ühtlasi ka puidu pika eluea. Parim aeg immutatud puitrajatisi värvida on paigaldamisele järgneval kevadel.

Välitingimustes pole naturaalsel, töötlemata puidul pikka iga. Tagamaks puidust tootele pikka eluiga, on oluliseks sammuks detailide töötlemine puidukaitsevahendiga enne paigaldamist, näiteks täiskattega puiduvärvidega või lasuurvärvidega.

Lühidalt kokkuvõetuna ei ole tarvis süvaimmutatud puidust mänguväljakut esimesel aastal üle värvida ega töödelda ning soovitav on seda teha soetamisele järgneva aasta kevadel ning edaspidi aasta või kahe järel. Naturaalsel kujul (töötlemata puidust) soetatud mänguväljak vajab esimesel aastal puidukaitsevahendiga töötlemist ning kui kasutatakse värvimist, siis järgnevatel aastatel tuleks värvitud mänguväljaku puhul jälgida värvi kulumist ning küsida soovitusi värvimüüjalt, millal peaks puidu taas üle värvima. 

Puiduõli

Igal kevadel on hea anda mänguväljakule värske veekindel kaitse. Puidust atraktsioonid peavad niimoodi kauem vastu ja säilitavad ka hea välimuse kui seda puiduõliga regulaarselt (kord aastas) töödelda

Kuidas õlitada?

  1. Puhasta puidupind õrnalt tolmust ja mustusest.
  2. Kata õlipritsmete vältimiseks muud pinnad kaitsekilega.
  3. Kanna puiduõli ühtlaste tõmmetega pintsli või švammi abil aluspinnale. Kasuta vajadusel pikendusvart.
  4. Kui puit imab rohkesti õli, korda töötlemist. Pühi imendumata jäänud õli ära.
  5. Atraktsiooni võib võtta kasutusele, kui pind on kuiv ehk umbes 4-24 tunni möödudes.

Värvimine

Kui mängumaja või mänguväljak vajab üle värvimist, siis pea silmas järgmisi asjaolusid:

  1. Värvimisel peaks õhutemperatuur olema üle +5 kraadi. Ilm peaks olema soe ja kuiv, kuid kindlasti ei tohiks värvitegu jätta keskpäevase lauspäikese ajaks. Sellisel juhul kuivavad nii värvid kui ka õli liialt kiiresti ja lõpptulemus võib jääda ebaühtlane ning krobeline. Veel üheks faktoriks on õhuniiskus – madalama temperatuuri ja kõrgema õhuniiskuse juures pikeneb värvi kuivamisaeg. Ideaalseteks tingimusteks värvimisel on +20 kraadi sooja ja õhuniiskus ligikaudu 65%.
  2. Enne mänguväljaku hooldust tuleks värvitav pind hoolikalt puhastada. Selle puhul võta appi pinna suurust ja kulumust arvestades kas märg lapp piiritusega, liivapaber, lihvklotsid, kuumaõhupuhur või värvieemaldaja. Mõni kergem veebaasil lakk ja viimistlusvahend tuleb hõlpsalt maha juba liivapaberi, rohelise seebi või piirituse abil. Atraktsioonid, millele on aja jooksul kantud mitu kihti viimistlusvahendit vajab aga suuremat tööd ja vaeva – näiteks spoonitud esemete puhul tuleks viimane värvikiht eemaldada värvieemaldajaga, nii saad kätte ka selle värvi, mis on jäänud puidu pooridesse.
  3. Sobiva viimistlusvahendi puhul tasub arvestada värvitava toote eripära ja muidugi ka isiklikke eelistusi – kas pealiskiht võiks jääda võimalikult loomulik või hoopis näiteks värviline. Lasuur on läbipaistev viimistlusvahend, mille alt jääb aluspind läbi kumama. Puidu viimistlemisel kasutatakse tihti just lasuuri, kuna see kaitseb puitu, jättes samal ajal nähtavale puidu struktuuri. Alpina tootevalikus on olemas kasutaja- ja loodusesõbralik lasuur Aqua Lazur für Holz, mis on vesialuseline ehk vee baasil toodetud. Lasuuri tasub peale kanda piki puidukiud, nii õnnestub lasuuri rohkem puidu sisse viia.
  4. Enne suurt värvitegu ja viimistlusvahendite pealekandmist tuleks teha kõik ettevalmistused, mis tagavad värvija ohutuse ja ideaalse lõpptulemuse. Atraktsioonide viimistlemiseks soovitatakse pigem pintslit kui rulli. Pintslite suurimaks plussiks on nende erinevad suurused, kitsamatele kohtadele ligipääsetavus ja täpsus. Kvaliteetsetel pintslitel on rohkem harjaseid ning tänu sellele jääb pintslile rohkem värvi või lakki ja see jaotub pinnal ühtlasemalt. Veepõhise laki pealekandmisel tasub silmas pidada ka seda, et selle jaoks läheb tarvis eraldi pintslit, mille harjased on tehtud sünteetilisest materjalist – ära kasuta selleks tavalist pintslit.
  5. Võta uuesti mänguväljak kasutusele, kui värv on korralikult kuivanud, umbes 24 tunni möödudes.

Kasutatud abimaterjalid: teknos.ee, alpinacolor.ee

Ostukorv