NÕUANDED: Mida peab teadma batuutide ohutuse ja hoolduse kohta?

NÕUANDED: Mida peab teadma batuutide ohutuse ja hoolduse kohta?

Autor: Tiina Pihlak 

Batuudil hüppamine on alati lapsi köitnud ning on ka lõbus ja sportlik tegevus nii suurematele lastele kui ka täiskasvanutele. Siiski on just batuudivigastused üks peamisi suviseid põhjuseid, miks lapsed traumapunkti satuvad.

Batuudivigastuste hulk on otseselt seotud ilmadega – mida ilusamad on ilmad, seda enam juhtub ka lastega traumasid. Seetõttu tuleb alati batuudil hüpates järgida reeglit “Ohutus ennekõike”.

Täiskasvanud saavad oma panuse anda laste ohutuse tagamiseks ostes kvaliteetse batuudi ning tagades, et see on nõuetekohaselt piagaldatud ning regulaarselt kontrollitud. Kuid sama oluline punkt, mis laste turvalisust puudutab, on ka rääkida lastega batuudi kasutamise reeglitest, et lapsed teaksid, mis reeglid kehtivad batuudil hüppamisel, et neil endil ja kõigil teistel oleks ohutu. Oskamatus ja teadmatus on kõige suuremad ohuallikad batuudil hüppamisel.

Et laste rõõm ei muutuks pisarateks, siis räägime üle, mis on need ohutusreeglid ja hooldusnõuded, mida iga batuudiomanik peab ohutuse tagamiseks järgima. 

Milliseid ohutusreegleid peab iga batuudi kasutaja järgima?

Batuudil võib hüpata vaid üks inimene korraga, mida rohkem hüppajaid, seda suurem vigastuste oht.

Batuudil ei tohi teha akrobaatilisi hüppeid nagu saltod, kerepöörded, sest kukkumise oht on väga suur.

Alla 6-aastased lapsed peavad alati olema pideva jälgimise all, sest väga suur osa õnnetustest juhtub just väikeste lastega.

Kui peres on väikesed lapsed, siis eemaldada redel ajaks, mil batuuti ei kasutata, et vältida väikeste laste ronimist batuudile.

Märjal batuudil ei tohi hüpata.

Batuudi alla ei tohi ronida!

Kas batuuti saab ise ohutult paigaldada?

Batuudi paigaldamine ei ole keeruline, kuid see nõuab tähelepanu ja keskendumist. Suurim viga, mida saab teha, on valesti kokku pandud või paigaldatud batuut. Seetõttu tuleks tähelepanelikult jälgida kokkupanemise juhendit ning ühtlasi ka batuudi hooldusjuhendit. 

Batuudi paigaldamisel olge tähelepanelik ka batuudi asukoha suhtes. Batuudi ala valikul tuleks jälgida, et lähedal ei oleks põõsaid, puid ning maapind oleks tasane.  Ohutusalaks võiks arvestada 2m igast küljest. 

Kindlasti tuleks vältida batuudi asetamist asfaldile, betoonile või kividele ning eelistada võimalikult pehmet pinnast just kukkumisega seotud vigastuse vähendamiseks.

Turvavõrguga batuut on soovitatav kõigile, kuid kui peres on ka lapsed, siis tuleks valida kindlasti turvavõrguga batuut, et vältida batuudilt kukkumise ohtu.

Kuidas batuuti hooldada?

Batuudi hooldusesse tuleks suhtuda samamoodi kui oma aiamööbli või jalgratta hooldusesse. Ehk siis, igal kevadel, enne kui batuut kasutusse võetakse, tuleb tähelepanelikult üle kontrollida, kas batuut on ohutu ja terve ning batuudi vigased või lahtised osad tuleb välja vahetada ja asendada.  

Samuti tuleb batuudi korrashoidu jälgida tähelepanelikult kogu hooaja jooksul. 

Kuidas batuuti puhastada?

Olenevalt, kui määrdunud batuut on, puhastage batuuti kas kuiva lapiga või leige veega niisutatud lapiga. Ärge kasutage batuudi puhastamiseks kuuma vett, puhastusvahendeid ega mingeid lahusteid.

Vihmajärgselt kuivatage batuuti kindlasti enne hüppama asumist kuiva rätikuga. Märjal batuudil hüpates on oht, et hüppaja ei pruugi õigesti maanduda ning seeläbi võib ennast vigastada.

Kuidas kontrollida, kas batuut on tormi- ja tuuleiilide osas vastupidav?

Kui batuut ei paikne just väga varjulises ja tuulevaikses kohas, siis soovitame alati batuudi ankrutega maa külge kinnitada, et batuut oleks kaitstud ootamatute tugevate tormi- ja tuuleiilide eest.

Batuut kinnitatakse ankrute ja spetsiaalsete kinnitusrihmade abil maapinna külge, nii olete te võtnud tarvitusele abinõud kaitsmaks batuuti ja selle kasutajat ka ootamatute ilmastikuolude eest.

Jalgadel batuutide jaoks on meil e-poes müügil spetsiaalne batuudi ankrute komplekt, mille saad soovi korral osta siit.

Kas batuut võib talveks välja jääda?

Jah, EXIT batuuti ei ole vaja talveks täielikult lahti võtta. Piisab, kui eemaldada turvavõrk koos postidega ja pehmendus ning katta raam, vedrud ja hüppematt batuudikattega.

Pikal vihmasel ja lumisel perioodil võib vee- ja lumeraskus hakata batuudi hüppemati kvaliteeti kahjustama, seega on vajalik lume- ja vee eemaldamine batuudilt. EXIT batuutidel on küll äravooluavad, mis aitavad hoida ära vee ja lume kogumise batuudil, kuid need augud võivad jäätuda või ummistuda, seega on vajalik ka talvel batuuti regulaarselt hooldada.

Valiku batuudikatetest leiad meie e-poest.

Kuidas batuudi ohutust ja korrashoidu kontrollida?

Kontrolli üle, kas kõik vedrud on pingutatud ja kas need on kahjustamata.

Kontrolli üle, kas kõik haagid kinnituvad korrektselt, et kuskil ei ole teravaid ega lahtiseid otsi.

Kontrolli üle, kas kõik raami torud on kindlalt ühendatud ja kas raami ühendusdetailid jäävad ikka sinna, kuhu nad kuuluvad.

Kontrolli üle, kas hüppematt on tugevalt pingul.

Kontrolli üle, kas kõik vedrud on korralikult polsterdatud, et ei oleks ühtegi teravat kohta.

Samuti tuleb üle kontrollida üle, et hüppematt, turvavõrk ja muu batuudi materjal on terve.

Hüppematt võib hakata pikaajalisel kasutamisel rebenema, seega vaata üle ega hüppematil ei ole auke ega rebendeid. Kui need on tekkinud, siis saad need parandada tootja poolt ettenähtud paranduskomplektiga.

Turvavõrgu puhul on oluline jälgida ka väiksemaid auke, kuna hüppelt võrku lennates võib ka väiksena tundunud auk kergesti suureks venida. Katkine võrk tuleb kindlasti välja vahetada.

Batuudi ülevaatust tuleks korrata regulaarselt terve hooaja jooksul.

Laia valiku kvaliteetseid EXIT batuute leiad meie e-poest! 

Ohutut hüppamist!

Ostukorv