Kingiideed lapsele, Mida kinkida lapsele jouludeks

55+ kingiideed: Mida kinkida lapsele jõuludeks?

Autor: Tiina Pihlak, foto: Anna Volmer

Novembri algul, mil loodus valmistub oma värvilist sügisrüüd maha heitma ning talviseks puhkeajaks, tundub justkui liiga vara olevat hakata jõulukingitustele mõtlema, kuid elu on ikka näidanud, et jõuluaeg saabub alati ootamatult.

Kuigi jõuluaja tähendus on võtta aega, et rahus olla koos pere ja lähedastega, tundub just jõuluajal olevat tavalisest veelgi vähem aega, sest päevad on täis organiseerimist ja toimetamist. Selleks, et jõulud oleksid helged, rõõmsad ja rahulikud soovitame jõulukingid varuda aegsasti.

Kui jõulukingid osta varakult valmis, siis jääb jõulukuul enam aega perega rahulikuks aja veetmiseks, piparkookide küpsetamiseks ja päkapikkude piilumiseks ning selline etteplaneeritus aitab vähendada ka jõuluaegset stressi, mis tuleneb sagedasti just viimasel hetkele kuhjunud toimetustest. 

Mida kinkida lapsele jõuludeks? – on iga-aastane lapsevanema küsimus. Kuna lapsed kasvavad ja arenevad väga kiiresti, siis on igal aastal jõulude eel justkui kergelt lootusetuse tunne – lasteasjade valik on ääretult lai, kuidas leida just oma lapsele sobiv kingitus? Mis on see kingitus, millega mu laps mängib ja mis oleks talle arendav? Mis on see kingitus, mis talle päriselt ka meeldib ja tooks naeratuse näole? 

Kui ka Sinul on tekkinud sellised küsimused, siis soovitame edasi lugeda. Nelja lapse ema Tiina Pihlak toob Sinuni kingiideed, millised on lapse arengule vastavad ning hästi läbimõeldud jõulukingitused lastele vanuses 1-12eluaastat, mida saab osta mänguväljakud.eu e-poest.  

 

Jõulukingitus kuni 2-aastasele lapsele

Lapse areng

Aastane laps on üks ääretult meeldiv väike inimene, ta on seltsiv ja päikeseline ning valmis iga uut päeva alustama entusiastliku ja uudishimulikuna. 

Aastane laps asub keset tormilist arengut ning lausa vajab maailma avastamist, kuid ta vajab ka ennekõike, et teda sel huvitaval teekonnal ei takistataks, see aga tähendab, et lapsevanema tähelepanelikkus ei ole kunagi liiast, vaid on lausa hädavajalik, et laps saaks maailma avastada ohutult ja turvaliselt. 

Talle meeldib kõiki asju, sh teisi lapsi ja mööbliesemeid, maitsta ja katsuda ning kuigi kõige huvitavam on tõenäoliselt mängida pottide ja pannidega köögis või kivide ja käbidega õues, on siiski veider neid jõuluvana kotti poetada ja tekib vajadus mingi pärisasi kingituseks poest osta. 

Järgnevalt annan soovitusi, mis on need kingitused, mis on kuni 2-aastasele lapsele nii arendavad kui ka rõõmutoovad. 

 

Kingiideed kuni 2-aastasele

KÄIMISTUGI – Aastane laps on just hakanud kõndima või hakkab seda kohe-kohe tegema. 

KidKrafti puidust käimistugi on sobiv kingitus lapsele, kes õpib kõndima. Käimistugi aitab lapsel areneda ning kõndima õppida, muudab teda osavamaks liikujaks ning sellel mänguasjal on palju lisafunktsioone, et väikelapsi lõbustada käima õppimise ajal. Käimistugi on ilus ja interaktiivne kingitus väikelapsele. 

 

TÕUKERATAS – Võib tunduda küll uskumatuna, et seesama väike maailma-avastaja, kes on just õppinud kõndima, võiks kohe järgmisena hakata tõukerattaga sõitma, kuid alla kaheaastase lapse puhul ei olegi eesmärgiks õppida kohe tõukerattaga kiireid poognaid võtma, vaid ennekõike arendada lapse tasakaalu, liikumist ja koordinatsiooni

Laste tõukeratas Micro Mini2Go Deluxe sobib lastele alates 18.elukuust. Tõukeratas on 3-osaline ja kasvab koos lapsega, sellel saab algul peal istuda ning istumise all on hoiukast, kus lapsed saavad oma mänguasju hoida. Hiljem, kui laps on juba osavamaks muutunud, saab istet eemaldades ka püsti seista ja sõita. 

Soovitan soojalt! Meie pere noorim tütar hakkas seda tõukeratast kasutama pooleteise aastaselt, algul istus ja lükkas ja mängis ennastunustavalt mänguasjakastiga ning mõne kuu pärast oli juba piisavalt osav oma vanematele õdedele tõukerattaga järgi sõitma. 

 

KIIVER – Selleks, et laps saaks ohutult ja turvaliselt õppida liikuma, on oluline järgida nõuet: “Ohutus ennekõike!”. Kiiver on rattasõidu lahutamatu osa ning täiskasvanu peab jälgima, et laps kannaks alati (tõuke)rattaga sõitmisel kiivrit. Kui last õpetada juba algusest peale kiivriga sõitma, siis muutub see talle meeldivaks harjumuseks. 

Micro kiivrid on turvalised, kerged ja mugavad ning nii ilusad ja värvilised, et lapsed kannavad neid meeleldi. Saadaval ka XS suuruses kiivrid.

Loe ka nõuandeid, kuidas valida lapsele kiivrit! 

 

LEGO DUPLO – LEGO klotsid on tõenäoliselt üks kõige populaarsemaid mänguasju, mida lastele jõulude ajal kingitakse. See on ka põhjusega nii, sest LEGO klotsid on ajas muutumatud, kvaliteetsed ning aitavad lapse arengule vastavalt tema vanusele mitmel viisil kaasa. Kõige pisematele on mõeldud LEGO DUPLO klotsid, mis sobivad lastele juba alates 18ndast elukuust. LEGO DUPLO klotsid on suuremad, lausa kaheksa korda suuremad LEGO tavaklotsidest, mis teeb lapsele klotsidega mängimise ohutuks ja haaramise lihtsamaks. 

Aastase lapse arengule on peenmotoorika arendamine väga oluline. LEGO klotsidega mängimine aitab kaasa lapse käelisele arengule, kõnele, arendab käe ja silma koostööd. 

LEGO DUPLO valik on tõeliselt lai ning iga lapsevanem leiab just oma lapsele tema lemmikkujunditega klotsid, mis tõõmu valmistavad.

 

BEEBIKIIK  – Kas olete märganud, milline mänguväljakute atraktsioon täitub alati esimesena lastest? See on kiik. 

Õrnalt kiikumist tunnetavad lapsed juba emaüsas, mis on nende jaoks turvaline ja rahustav. Nii ongi beebidele ja väikelastele kiikumine tuttav liikumine, mis üheaegselt võib olla lastele nii vaikne ja rahustav kui ka hoogsam ja ergutav. 

E-poes on müügil suur valik beebidele ja väikelastele mõeldud kiigeistmeid, millest lapsel on palju rõõmu. Valikust leiab imearmsaid käsitööna valmistatud kangast beebikiikesid, mis sobivad nii tuppa ja terrassile kui ka plastikust beebikiiged õues kasutamiseks. 

 

LIUMÄGI – Väikelapsed armastavad liugu lasta, nii liumäel, mäenõlval kui ka libedal jääl ning isa või vanaisa põlvedest allalaskmine on kindlasti üks armastatumaid lapsepõlve tegevusi, mis toob ka täiskasvanuna meenutades naeratuse näole. 

Liumägi on alati olnud mänguväljakutel ja mängutubades populaarne. Liulaskmine arendab nii lapse tasakaalutunnetust kui ka oskust oma liigutusi koordineerida ja kontrollida. 

Smoby plastmassist liumägi ja Smoby auto liumäega on mõeldud noorematele lastele alates 18ndast elukuust ning sobivad nii toas kui ka õues kasutamiseks. Liumäe kingituseks saamine pakub kindlasti lastele suurt rõõmu.

 

MÄNGUTELK Väikesed lapsed on toimekad ning nad vajavad oma kiires päevas rahuhetki. Neile meeldib peitu pugeda ja peitust mängida, ehitada oma väikseid onnikesi ja peidupaiku, kuhu maailma eest peitu minna. Kidkrafti mängutelk (tipi telk) on täiuslik väike peidupaik, kus laps saab tuua põnevust oma mängudesse, pidada salajasi koosolekuid või olla lihtsalt omaette. Sobib kasutamiseks nii kodus kui ka õues (kuiva ilmaga). 

 

Jõulukingitus 2-5aastasele lapsele 

Lapse areng

Tõenäoliselt mõtleb iga lapsevanem selles vanusegrupis lapsele kingitust ostes, mida küll kinkida lapsele, millega ta tegelikult ka mängiks kauem kui 3 sekundit?! 

Kui üheaastane laps arvas, et just tema on universumi säravaim keskpunkt, siis kahene hakkab arvama, et hoopis temal endal on suur vastutus kogu elu-olu eest hoolt kanda ja et ainult tema teab, kuidas asjad õigesti käima peavad. Ta on ääretult enesekindel ja tahab olla kindel selles, et kõik on tema kontrolli all. Ta hakkab koristama ja asju oma käe järgi sättima; ainult tema teab, kuidas õigesti käsi ja hambaid pesta, ja kui ta end ise riidesse paneb ja kinganinad väljapoole vaatavad, teine teises suunas, siis no loomulikult – kingad tegid valesti, mitte tema; ja kui õhtujuttu lugedes ta raamatu oma kätte nõuab ja enesekindlalt “lugema” hakkab, mis sellest, et raamat on tagurpidi käes ja ta veel ei oska lugeda – kõik see ei kõiguta raasugi tema enesekindlust. Ta ise vähemalt teab kõike, mida tal on vaja teada – vähemalt tema enda arvates. 

Aga nii nagu aasta on jagatud aastaaegadeks, nii on ka inimese areng ringluses ning peagi ootab teda maailma kohutavaim muutuste faas – kahene trotsiiga, mis saabub umbes kahe ja poole aasta vanuselt, tüdrukutel veidi varem ning poistel veidike hiljem, ja mis kestab pool aastat kuni aasta. Trotsieas laps on segaduses, kui ta varem arvas, et ta teab kõike, siis nüüd ta näeb, et see nii ei ole. Tortsieas on üsna tavaline olukord, et kui kinkida lapsele kingituseks kaisuloom või mõni muu asi, mida ta on nii väga ihaldanud, siis võib ta selle suure trotsiga vastu maad virutada ja nutta, et seda ta küll ei taha. 

Kui lapsel aidata tortsiiga üle elada, siis pärast seda saabub tõeliselt armastusväärne ja stabiilne faas. Kolmene laps suudab juba rahulikult omaette oma armsate asjakestega mängida, ka nendega, mis mõni aeg tagasi suures trotsis vastu maad virutati. 

Kolme- ja nelja-aastane laps on uudishimulik ja aktiivne tegutseja. Ta armastab uusi mänge, laule, raamatuid, mänguasju. Kodu ja pere on tema keskpunkt ning nüüd võtavad hoogu koduga seotud mängud –  ta armastab kodu mängida, matkida kokkamist, ehitamist ja remontimist, ta armastab matkida oma vanemaid ja suuremaid õdesid-vendasid, vahel ka väiksemaid, et tunda ka ennast taas väiksena. Sa võid talle õpetada lugemist, arvutamist või hommikupudru keetmist – anna talle vaid huvitavaid ülesandeid ning ta õpib kõike rõõmuga. 

Mida aga kinkida nii pööraselt muutuvas arengufaasis lapsele? Meiegi peres on nende jõulude ajal kaks last selles vanusevahemikus – üks on just värskelt läbinud trotsiea, pesamuna aga kohe-kohe jõudmas sellesse muutuste faasi, nii et kingituste valimine võib osutuda parajaks pähkliks. 

Siinkohal toongi valiku, mida kinkida 2-4aastasele lapsele, mis oleks arendav ning ühtlasi ka köidaks pikemalt lapse tähelepanu. 

 

Kingiideed 2-5aastasele

LEGO KLOTSID – Läbi LEGO erinevate komplektide on lapsel mitmeid võimalusi erinevateks mängudeks. LEGO klotsidega on kaasas juhend, mille järgi saab õpetada last komplekti kokku panema ning alati on ka võimalus komplekt kokku panna hoopis teisiti, lapsele meelepäraselt. 

LEGO klotsidega mängides õpib laps loogilist mõtlemist ning looma seoseid. Klotsidega mängides õpib laps aru saama, mis juhtub siis, kui ta erinevaid kujundeid kokku paneb, ta õpib tundma erinevaid kujundeid, värve, see kõik arendab nii lapse kõneoskust, mõtlemist kui ka käeosavust. 

2-5aastastele lastele on mõeldud LEGO DUPLO klotsid, mille valik on tõeliselt lai ja mitmekülgne ning valikut on ka igas hinnaklassis, nii leiab iga lapsevanem just tema lapse huvidele ja arengule vastava komplekti. 

 

LEGO MÄNGULAUD – LEGO mängulaud on tõenäoliselt üks olulisemaid asju peredes, kus kasvavad lapsed, kes armastavad LEGO klotse. Sest on ju üks peamisi küsimusi kodudes, kus on palju LEGO klotse, et kuidas neid hoiustada nii, et terve elamine ei oleks klotse täis. 

LEGO mängulaud ‘KidKraft’ Bricks Play N Store on seega iga väikese LEGO sõbra unistus! Mängulauaga on kaasas üle 200 LEGOga ühilduvat mänguklotsi, millega saab ehitada kõike, mida kujutlusvõime pakub! 360-kraadine mänguala võimaldab korraga mängida mitmel lapsel ümber mängulaua. Mängulaua all ja keskel on klotside hoiustamiseks hoiukastid. 

 

MÄNGULAUAD ja -KOMPLEKTID  – Mängulauad on ideaalsed mängupaigad väikestele avastajatele. Mängulaudadega on kaasas palju mänguelemente, millega laps saab kujutleda kõige fantaasiarikkamaid mänguideid. Mängulauad arendavad lapse loovust ja kujutlusvõimet ning toetavad väikelapse fantaasialendu. 

E-poes on saadaval suur valik kvaliteetseid mängulaudu, mängukomplekte ja rongiradasid, mis pakuvad avastamisrõõmu ja mänguideid pikkadeks tundideks35-osaline Kidkrafti mängukomplekt Everyday Heroes hõlmab politsei- ja päästeameti temaatikat. Mängulauaga on kaasas 35 värvilist mänguelementi.

17-osaline mängukomplekt ‘KidKraft’ Pirate’s Cove, on valguse ja helidega ning hõlmab piraadi temaatikat, mis sobib suurepäraselt piraadifännidele kingituseks. Mängulauaga on kaasas 17 värvilist mänguelementi ja vinge piraadilaev! 

17-osaline mängukomplekt ‘KidKraft’ Rocket Ship on ideaalne mängupaik väikestele kosmosehuvilistele. Viiekorruseline kosmoserakett hõlmab liikuvaid kraanasid, astronaute, tulnukaid ja roboteid.

Puidust rongirada pakub lapsele mängurõõmu pikaks ajaks ning arendab lapse loovust, loogilist mõtlemist ja käeosavust. 120-osaline puidust mängulaud rongirada KidKraft Adventure Town hõlmab seikluste linna temaatikat ning praktiline kahepoolne mängulaud KidKraft My Own City on kasutatav nii rongirajaga mängulauana kui tavapärase mängulauana.

Puidust rongirada “Suur linn” on 120-osaline ning piisavalt suur, et mitu last saab koos mängida. Komplekt hõlmab mitmekülgset temaatikat, rongiteele jäävad nii sild kui raudtee ülesõit. Magnetiga rong veab vaguneid läbi mitmekülgse tee. Lisaks on komplektis buss ja autod.

130-osaline puidust rongirada “Kaevandus” hõlmab kaevanduse temaatikat, rongiteele jäävad nii suured sillad kui kaevandus. Puidust mängulaual “Unistuste linn” saab laps kujutleda end rongijuhina, politseinikuna, linna elanikuna, helikopteri piloodina – anna vaid lapsele võimalus oma kujutlustes rännata unistuste linna.

 

KODUGA SEOTUD MÄNGUD Kolme- ja nelja aastased lapsed armastavad matkida maailma täpselt sellisena nagu nemad seda iga päev näevad. Nad teevad meeleldi ka päriselt kõiki kodutöid, korjavad kokku mänguasju ja riideid, teevad ise oma voodi ära, teevad lihtsamaid toite ja panevad nõud masinasse, neile meeldib triikida ja teha remonditöid. Kõik see on nende jaoks samal ajal nii vahva mäng kui ka võimalus tunda enda tähtsa ja suurena. 

Kõik kodu- ja erinevate argitoimetustega seotud mänguasjad toetavad lapse arengut, loovust ja iseseisvust ning kuigi enamasti on tüdrukutel rohkem nukke ja poistel autosid, siis need mängud on selles vanuses suuresti siiski sooneutraalsed – poisid mängivad meeleldi nukkudega ja tüdrukud mängivad autodega. 

 

NUKUMAJA Kidkrafti nukumajas mängides saab laps arendada oma loovust ning mängulisust, ta saab jäljendada päris-elu ja tunda end oma kodu perenaise või peremehena. 

Smoby nukukeskusega mängides saab laps hoolitseda beebinuku eest teda toites, vannitades, magama pannes. Ei ole üldse imelik, kui selles vanuses poiss mängib beebinukuga justkui oma sõbraga, keda näiteks võetakse mänguautoga sõitma, ja väike tüdruk hakkab matkima beebinukule rinna andmist, rahustab teda süles kiigutades ja talle lauldes ning viib beebit nukuvankriga sõitma. 

 

MÄNGUKÖÖK sobib suurepäraselt rollimängudeks ja pakuvad kokaks olemise rõõmu igale lapsele. Mänguköögis mängimine arendab lapse loovust ja iseseisvust. 

E-poes on väikeste peakokkade seas hinnatud Kidrafti mänguköögid ja Smoby elektroonilised mänguköögid

Kidkraft toob 2019. aasta jõuludeks turule piiratud koguses populaarse mänguköögi Vintage uutes toonides. Tavapärase valge ja hõbeda asemel on nüüd ka roosa-kuldse värvigammaga populaarne mänguköök! Populaarsematest mudelist 2-4aastastele lastele saab välja tuua ka CountrysideAll Time Play ja Vintage

 

POEMÄNGUD Smoby elektrooniline kassaaparaat on tõeline väikese poepidaja unistus! Kassaaparaadi komplekti kuuluvad kaal, LCD puutetundlik ekraan, kalkulaator, peenraha ja paberraha. Samuti on võimalik kaardiga maksta nagu tänapäeva kaupluses ikka, lisaks on kaasas tooted, mida saab skanneerida ja kaaluda ning väike poepidaja saab tähtsaid teadaandeid läbi mikrofoni edastada. 

 

TÖÖLAUD on suurepärane kingitus väikestele meistritele, kes armastavad oma isa ja vanaisaga nikerdamist. 

Kidkraft töölaud koos tööriistadega Deluxe on iga väikese puusepa unistus. Väikesed meisterdajad saavad puutükid koos naelte ja poltidega kinnitada kaasasoleva kruvikeeraja, mutrivõtme ja haamriga. Mugavad, eemaldatavad hoiukastid saab paigutada töölaua alla, kuhu saab mugavalt asetada tööriistad ning neid saab hõlpsalt puhastada. 

Smoby töölaud Black and Decker on üks populaarsemaid töölaudu väikeste meistrimeeste seas. Komplektis sisaldub tööriistalaud ja 92 töövahendit. 

 

JOONISTUSTAHVEL Joonistamine arendab lapse käe koordinatsiooni, liigutuste täpsust, loovust, värvide tundmist ja sõnavara

Laste joonistustahvel on suurepärane kingitus, kui peres kasvab väike kunstnik, kes armastab joonistamist, vildikaid ja pliiatseid. Joonistustahvlil saab laps lasta vabalt oma kujutlusvõimel lennata. 

 

TÕUKERATAS Lastel on tohutult palju energiat, mis sunnib neid väsimatult tegutsema. Et seda positiivselt ära kasutada, tuleb laps suunata õue mängima. Lastele meeldib ka igasugune ratastel veeremine, nii ongi ratastel või tõukerattal sõitmine üks lõbusamaid aktiivseid tegevusi. Lisaks heale füüsilisele koormusele arendab tõukeratas lapse tasakaalu, koordinatsiooni ning motoorikat, pannes ka kõige pisemad varakult sporti nautima. 

Arvukalt auhindu saanud Micro tõukerattad on auhinnatud nii disaini, kasutajamugavuse kui ka innovatsiooni eest. Micro Mini Deluxe tõukeratas on välja arendatud koostöös Šveitsi meditsiiniteadlastega võttes arvesse just 2-5aastaste laste arengut ja oskusi

 

JOOKSURATASJooksuratas arendab ideaalselt lapse tasakaalu, koordinatsiooni ning motoorikat, luues hea aluse lapsel tulevikus rattaga sõitmisel. Kui laps on jooksurattaga sõitmise selgeks õppinud, on tal kerge üle minna ilma abiratasteta jalgrattaga sõitmisele. 

Väike, kerge ja kiire Micro G-Bike on suurepärane valik 2–aastasele lapsele tasakaalu harjutamiseks, mida on vaja hilisemas elus rattaga sõitmiseks.

 

KIIVER – Siiski ei pruugi sõit alati sujuvalt minna ja kukkumisi tuleb lastel sageli ette. Selleks, et kaitsta last vigastuste eest, peab jälgima, et laps kannaks kiivrit. Kiiver on rattasõidu osa ning lastel peavad olema peas kiivrid kui nad sõidavad rattaga, tõukerattaga, jooksurattaga, rulluiskude, rulaga jne. E-poes on suur valik Micro kiivreid lastele.

 

Jõulukingitus 5-7aastasele lapsele 

Lapse areng

Viieaastane laps viibib tõeliselt harmoonilises faasis – ta on armastusväärne, tähelepanelik ja arukas. Ta on omaenese silmis täiskasvanu, nii tahab ta meeleldi kaasa lüüa kõikides tegevustes koos täiskasvanutega. Ta mängib meeleldi ka endast väiksematega, kuid kipub neid seejuures nii õpetama kui ka kasvatama. Kuid kogu tema asjalikkuse juures on temas siiski veel peidus väike laps, kes armastab kõditamist, müramist ja naermist. 

Ja kuigi kuueaastasel pärlendab ikka veel naer silmis edasi, siis hetk hiljem on seesama armas laps justkui suur kaos – pisarakraanid valla keeratud ning kogu maailma valu välja purskumas. Kuueaastane laps kasvab järsku pikaks, väikelapse pehmus asendub pikkade käte ja jalgadega, mille otsa ta tundub pidevalt komberdavat. Nii nagu väike trotsieas kahene, nii on ka kuuene täis kahtlusi. Ta vajab kuuluvustunnet. Ta vajab, et talle pidevalt kinnitatakse kui oluline ja armastatud ta on.

Kuid ennekõike vajab ta võitmist. Ta ei suuda mängu mängida, kui ta ei võida! Kui ta ei võida, siis ta keeldub mängimast, ja seda muidugi agressiivselt väljendades. Kogu selle kriisi eesmärgiks on iseseisvus, mis saabub juba peagi seoses kooliminekuga, kui kool ja sõbrad saavad pikkadeks aastateks lapse maailma oluliseks osaks. 

Mõnes mõttes on 5-7aastaste lastega jõulude ajal kõige lihtsam. Nad ei karda enam Jõuluvana, aga ikka veel usuvad, ja ootavad pikisilmi. Nad on varmalt valmis Jõuluvanale kirjutama, see on nende jaoks tõeliselt elevust tekitav. Ning nad teavad vägagi selgelt, mida nad kingituseks tahavad. Eelkooliealised ja algklasside lapsed on tõelised eksperdid, nad teavad täpselt, mis mänguasjad hetkel populaarsed on, olgu selleks siis Beyblade, Kendama või hoopis lillade juustega Monster High nukk. 

Kuid nende enda kingisoovid on vägagi mõjutatud sellest, mis asjad on teistel lastel olemas. Neil on kindlasti vaja täpselt sama asja, mis on sõpradel, või midagi veel ägedamat. Tuletagem meelde nende meeletut võiduiha! Just selles vanuses tekivad ka esimesed küsimused, aga miks temal on telefon ja minul mitte?! Ning Jõuluvana kirjadessegi ilmuvad nutitelefoni ja tahvelarvuti soovid. 

Lapsi tasub suunata Jõuluvanale kirja kirjutama, sest sealt tuleb vägagi põnevaid kingisoove. Ja kui see nimekiri saab väga pikk, siis võib vaikselt mainida, et Jõuluvana koos Päkapikuga teevad ise lõpliku kingivaliku, sest Päkapikud ju piiluvad ja teavad täpselt, mida kinkida.  

Järgnevalt annan nõuandeid, mis kingitused aitavad 5-7aastaseid lapsi hoida nutimaailmast eemal, mis on arendavad ja hoiavad neid füüsiliselt aktiivsena. 

 

Kingiideed 5-7aastasele

MÄNGUKÖÖK Kuigi viie- ja kuueaastastele on tekkinud uued huvid ja mängud, armastavad nad ikka veel kõiki neid koduga seotud rollimänge, mida nad mängisid ennastunustavalt veel kolme- ja nelja-aastasena. 

Kidkrafti mänguköögid pakuvad mängurõõmu ka suurematele lastele. Laste seas armastatuimad suuremad köögimudelid on skandinaaviastiilis puiduvärvi mänguköök Taverna, valget värvi Uptown Elite White ja nurgaga mänguköök Ultimate Corner. Need mänguköögid on valgustuse ja helidega, mis muudab mänguköögis toimetamise veelgi ehedamaks. 

Ja kui pühapäevahommikused pannkoogid on tehtud ja äragi söödud, siis pärastlõunaseks maiuseks sobivad suurepäraselt imemaitsvad pulgakoogid, mida saab valmistada Smoby pulgakoogi vabrikus või imemaitsvad šokolaadikommid, mida saab valmistada Smoby šokolaadi valmistamise vabrikusSee vabrik on iga pisikese koka unistus!

AKTIIVNE TEGEVUS Lapsed on loomupäraselt aktiivsed, neile meeldib liikuda, hüpata ja joosta, kuid üleminekul lasteaiast kooli jääb liikumist vähemaks. Selleks, et suunata last liikuma peab tal olema erinevaid valikuid ja tal peab olema lõbus. Kui lapsele midagi meeldib, siis ta teeb seda ka edaspidi heameelega. 

POP-UP jalgpalliväravate komplekt on lapsele tõeliselt lõbus ja aktiivne sõpradega ajaveetmise viis. 

SMOBY jalgpallilaud on stabiilne ja vastupidav, millega saavad ennastunustavalt lustida nii suured kui ka väikesed. 

MICRO tõukerattad sobivad nii lasteaias ja koolis käimiseks kui ka vabal ajal sõidu nautimiseks. Eelkooliealistele ja algklasside lastele sobivad mudelid on Micro Maxi Deluxe, Micro Sprite, Micro Cruiser ja trikiratas Micro Trixx. 

Kiiver on ikka tõukerattasõidu lahutamatu osa ja kui lapsi on väikesest peale harjutatud kiivriga sõitma, siis kujuneb kiivri kasutamine lapsele harjumuspäraseks. E-poes on valik ilusaid, kergeid ja mugavaid M suuruses Micro kiivreid lastele. 

 

LEGO KLOTSID 5-7aastastel lastel on juba rohkem püsivust ning keerulisemate LEGO komplektide kokkupanek arendab veelgi järjepidevust, sihikindlust, kujutlusvõimet ja ka koostööd teiste lastega.  

Lapsed saavad valida mitmete erinevate sarjade vahel, mis teevad mängimise ja ehitamise veelgi põnevamaks ning panevad laste silmad särama. E-poes on saadaval on erinevate tegevuste ja laste lemmiktegelastega LEGO komplektid.

LEGO Speed Champions on autode kollektsioon, mis võimaldab lastel ehitada superautosid ning kihutada vormelite ja GT-dega. LEGO City komplektid pakuvad lastele võimalust luua argipäevast tõelisi seiklusi, nii saab lapse ehitada terve linna, mängida poodi või hoopis politseinikke või koos tuletõrjujatega päästa hättasattunuid.  LEGO Creator sarja abil saab laps katsetada autode, lennukite ja majade ehitamist.

Kuigi poistele suunatud LEGO komplekte on alati olnud rohkem kui tüdrukutele huvipakkuvaid, siis viimastel aastatel on LEGO hakanud rõhku panema tüdrukute komplektidele, et tüdrukuid ka rohkem kaasata. Nii on tüdrukutele mõeldud LEGO Disney sari, kus tüdrukud saavad omaenda muinasjutte luua selliste armastatud tegelastega nagu printsess Elsa, Tuhkatriinu, Ariel, Rapuntsel jne. Iga tõelise muinasjutu juurde kuuluvad ka lossid, tornid, hobused, tõllad ja kuldkingakesed. LEGO Friends sarja tegelased on parimad sõbrad Emma, Stefania, Andrea, Mia ja Olivia, kes elavad linnas, kus on palju armsaid loomi, poode, mida külastada, ja maju, kus elada. Sari annab lapsele võimaluse koos parimate sõbrannadega sukelduda unustamatutesse seiklustesse.

Kui laps armastab juba väikesest peale klotsidega mängida, siis edasi on teda hea suunata robootika juurde. Robootika populaarsus lasteaedades ja koolides aina kasvab. Loovust arendava LEGO Boost robootikakomplektiga saab laps ehitada oma isikliku rääkiva robotsõbra, kohandada seda, muuta selle käitumist ja kasutada komplektis olevat mängualust lõbusateks tegevusteks.

Sussišokolaadid ja advendikalendrid tähendavad laste jaoks jõulukuu algust. Ja kuigi šokolaadiruudukesed on laste jaoks ahvatlevad, siis sellest ihaldusväärseim saab olla vaid LEGO Advendikalender. LEGO advendikalendris on peidus vahvad üllatused ja detailid, mis pakuvad elevust ja mängurõõmu igaks päevaks.

 

Jõulukingitus 8-12aastasele lapsele 

Lapse areng

Kaheksa-aastasel lapsel on juba välja kujunenud mitmed hobid ja huviringid. Ta on täis erinevaid ideid, entusiasmi ja fantaasiat ning ta võib küsida lõputult palju küsimusi, et paremini mõista ümbritsevat maailma. Last köidavad keerulisemad mängud, mis esitavad väljakutseid ja milles ta saab ennast proovile panna.

Kuna kooliealised liiguvad üldjuhul lasteaiaealistest lastest vähem, siis on oluline jälgida, et lapsed oleksid füüsiliselt aktiivsed ning liiguksid päevas vähemalt 60 minutit, mis võib olla jagatud ka väikesteks osadeks. Laste kehalist aktiivsust saab tõsta julgustades neid jalgsi, rattaga või tõukerattaga minema kooli, trenni ja sõprade juurde. Kui lapsele leida talle meeldiv treening paar-kolm korda nädalas, siis ta käib seal rõõmuga. 

Kuid kindlasti üks olulisemaid viise teha liikumine laste jaoks meeldivaks, on veeta aktiivselt aega koos perega või lapsega kahekesi. Ühiste tegevuste käigus saab kvaliteetselt koos aega veeta ning see annab lisaks füüsilisele aktiivsusele ka võimaluse rääkida ja kuulata, mis lapse sees toimub. 

Selles vanuses muutub eriliselt oluliseks jälgida, et laps nutimaailma ära ei upuks. Pange lapsega koos paika ekraaniaega puudutavad reeglid. Soovitavalt ei tohiks 8-12aastase lapse ekraaniaeg ületada 2 tundi päevas. 

Kui veel mõni 8-12aastane laps kirjutab Jõuluvanale, siis see nimekiri asjadest paneb tõenäoliselt nii mõnegi  lapsevanema pead vangutama, sest soovinimekiri koosneb peamiselt sellistest tehnikavidinatest nagu mobiiltelefon, tahvelarvuti, arvuti, Xbox jne. Kuid ei tasu ka üllatuda, kui laps vastab küsimusele, mida ta jõuludeks soovib, üsnagi lakooniliselt: “Mitte midagi”, ja vaid paar päeva hiljem hõikab köögiukse vahel “Emps, mul on vaja uut telefoni!”, tegemist on ju siiski eelteismelisega. 

Jättes kõrvale eelteismeliste nutimaailma lembuse, annan järgnevalt soovitused, millised kingitused soosivad 8-12aastase lapse aktiivsust, mis arendavad nende fantaasiat, tekitavad põnevust ning on ka lõbusad meelelahutajad

 

Kingiideed 8-12aastasele

AKTIIVNE TEGEVUS 8-12aastastele lapsed on veel mängulised ja neile meeldib täiskasvanute ja sõpradega koos meelt lahutada. Nad on juba sama head võitjad kui kaotajad ning kuniks lõbu kestab, on lapsed südamega tegevuse juures. 

Smoby multifunktsionaalse pallimängu lauaga saab korraldada tõelisel meeleolukaid ja sportlikke turniire sõprade või terve perega. Komplektis on 4 erinevat pallimängu lauda: jalgpall, hoki ja lauatennis (ping-pong), piljard. 

Jalgpallisõpradele on e-poes lai valik kvaliteetseid EXIT jalgpalliväravaid, mis sobivad igasse koduaeda või spordiväljakule ja millega noored jalgpallifännid saavad lihvida oma triblamist ning kulutada energiat.

Korvpallisõbrad saavad kolme punkti viskeid harjutada EXIT korvpallilaudadega, mis sobivad suurepäraselt nii koduseks lõbusaks ajaveetmiseks kui ka treeninguteks nii üksi kui ka koos sõprade ja treeningkaaslastega. 

Koroonalaud  – Koroona on seltskondlik lauamäng, mis tekitab ühtekuuluvustunnet ja arendab nii käelisi kui ka strateegilisi oskusi. Koroonat saab mängida nii üksi kui ka paaris ja koroonat saavad mängida nii väikesed põnnid, kelle nina ulatub üle laua ääre kui ka vanavanemad.  Koroonalaua jaoks peaks ruumi olema umbes 3×3 meetrit, nii mahuvad kõik lahedasti laua äärde mängima. 

E-poes on lai valik Micro tõukerattaid ka suurematele lastele. Väga kerge Micro Cruiser sobib tänu suurtele ratastele hästi koolis ja trennis käimiseks. Micro Rocket on tänu väikestele kuid laiadele ratastele tõeliselt kiire tõukeratas, millega saab teha nii tänaval pikemaid sõite kui ka trikitada. Micro Speed+ sobib suurepäraselt tänavatel ringisõitmiseks ja kiire sõidu nautimiseks. 

Trapetskiik tuppa  – Kui õue ei saa kiikuma minna, siis tuleb seda teha toas. Trapetskiik avaldab positiivset mõju lapse arengule ja kahtlemata ka meeleolule. Ka võimlemisrõngad on selles vanuses huvipakkuvad arendamaks oma kehalist võimekust ja tegeleda spordiga. 

 

LEGO KLOTSID – Mida vanemaks laps saab ja mida tehnilisemaid LEGO komplekte ta kokku oskab panna, seda enam kasvab tal enesekindlus ja tekib huvi järjest keerulisemaid lahendusi luua. 

LEGO Architecture sari võimaldab lapsel ise luua maailma kõige kaunimaid linnu ja ainulaadseid ehitisi kogu maailmast. Nii saab ta oma koju luua Londoni legendaarseid ehitisi, Suure Hiina müüri, New Yorgi pilvelõhkujaid, suurejoonelise Shanghai, San Fransisco või killukese Las Vegase melust.  Tõetruude värvide ja õigete proportsioonidega LEGO mudel pakub ehitusrõõmu ja tõelist naudingut. LEGO Architecture sari sobib kõigile, kellele pakub huvi reisimine, disain, arhitektuur ja ajalugu.

LEGO MINDSTORMS EV3 komplektiga saab laps ehitada ehtsa roboti, mille saab panna rääkima, kõndima ning täitma iga lapse käsku. Komplekt sisaldab mootoreid, andureid ja palju muud! 

LEGO Minecrafti komplektidega saab laps luua populaarsest arvutimängust tuttavate tegelastega omaenda põnevaid maailmu.

LEGO Star Warsi komplektidega saab laps ehitada oma lemmiklaevad ning ellu äratada kõik tuntumad tegelased Star Warsi saagast. Harry Potteri saaga fännidele on loomulikult olemas LEGO Harry Potteri sari. 

3D PUSLED – Ei ole olemas olemas last, kelle jaoks poleks pusle kokkupanek köitev, eriti kui tegemist on Ravensburgeri 3D helendavate pusledega. Ravensburgeri 3D pusle kasutab unikaalset „Easy Click“ tehnoloogiat ja kvaliteetseid plastikust liigendtükke, mis sobivad teineteisega valatult ning ei vaja liimimist. Pusletükkide tagaküljed on nummerdatud, võimaldades mudelit kokku panna nii numbrite kui silma järgi. Efektne 3D mudel püsib tugevasti koos ja seda võib lahti võtta ning uuesti kokku panna korduvalt. Pimedas helendav 3D pusle kasutab LED valgustuse tehnoloogiat, mida saab kasutada kahes erinevas režiimis – soe valge kuma või vahetuvad värvid (roheline, oranž ja kollane).

Võimalik on ehitada nii maailma tuntuimat inseneriteaduse imeehitist helendavat Eiffeli torni, Londoni tuntuimat vaatamisväärsust Big Beni või Manhattani saarel asuvat pilvelõhkujat Empire State Building.

 

Praktilised jõulukingitused

Jõulud on ka suurepärane aeg teha praktilisi kingitusi nii lastele kui ka tervele perele, mille üle oleks hea meel ja mis leiaks igapäevaselt kasutust. Miks mitte olla hoopis praktiline ja kinkida midagi, mis sobib lastetuppa, aeda või millega saab terve perega teha midagi toredat. 

LASTETOA MÖÖBEL Mängumaja Pisi-Liisi on ideaalne väike ja armas mängumajake, mis mahub nii lapse tuppa kui ka koduaeda ning kus laps saab luua päris oma pisikese võlumaa.

KidKrafti laste meigilaud ja tool ‘Princess’ sobib iga pisikese preili magamistuppa. Ideaalne paik enda ettevalmistamiseks ees ootavaks päevaks. Klassikalise disaniga buduaarilaud on elegantne ning sobitub igasse interjööri. Samast sarjast sobivad veel väikese printsessi tuppa öökapp ja voodi

KidKrafti Mid-Century Kid heledast puidust lastesarja tooted on lihtsad, lastesõbralikud, moodsa disainiga ning näevad lastetoas suurepärased välja. Sarja kuulub laste mänguköök, mänguasjade riiul, mänguasjakast ning valida saab kahese laste laua ja toolide komplekti või neljase komplekti vahel.

Mänguasjakast sobib suurepäraselt mänguasjade, kaisukarude, riiete ja muu hoidmiseks ning aitab lastetuba korras hoida. Mänguasjakastid on lapsele sobiva kõrgusega, nii et lastel on mugav nii asju kasti panna, kätte saada kui ka kasutada seda istepingina.

Mänguasjade riiul teeb lastele mänguasjade kättesaamise mugavaks ja käepäraseks. Mänguasjad saab organiseerida erinevatesse kastidesse ja nii õpib laps läbi mängu asjade korrashoidmist ja organiseeritust.

Kangaga raamaturiiul teeb lastele raamatute kättesaamise mugavaks ja käepäraseks ning soodustab juba varakult laste lugemisharjumuste tekkimist ning tekitab lastele huvi ja armastust raamatute vastu juba väikesest peale.

Lastetuppa sobivad laste laud ja toolid on lihtsa ja lapsesõbraliku disainiga, lastele sobivas suuruses ning näevad lastetoas suurepärased välja. Lapsed saavad mugavalt laua taga istudes joonistada, meisterdada, koolitöid teha või suupisteid nautida. 

Värviküllased lastetoa vaibad lisavad igasse lastetuppa lusti ja rõõmu. Stiilne, pehme ja hubane vaip on suurepärane sisustusdetail lastetuppa.

 

BATUUT KODUAEDA Batuut oma koduaias on kindlasti üks paljude laste unistusi. Batuudil hüppamine on alati lapsi köitnud ning on ka lõbus ja sportlik tegevus nii suurematele lastele kui ka täiskasvanutele. E-poes on müügil lai valik kvaliteetseid ja “turvalisus ennekõike” põhimõttel valmistatud EXIT batuute

 

Soovid saada allahindlust meie e-poes? Kasuta kupongi koodi “joulud2019” ning saad -5% SOODUSTUST KÕIKIDELT ostudelt. Kasuta koodi kohe, sest kood kehtib vaid piiratud aeg.

 

Loodan, et antud jõulukingituste nimekiri lihtsustab jõulukingituste tegemist ning igaüks leiab siit nimekirjast oma armsatele lastele jõulukingid, mis nende silmad särama panevad! 

Rõõmuküllast peatselt saabuvat pühadeaega! 

Autor: Tiina Pihlak, foto: fotograaf Anna Volmer