NÕUANDED: Kuidas valida lapsele kiivrit?

Pikisilmi oodatud soe kevad on lõpuks käes, lapsed on välja toonud ka oma rattad ja tõukerattad ning valmis vahvateks seiklusteks. Rataste ja tõukeratastega sõitmine pakub lastele suurt rõõmu ning lisaks aitab kaasa lapse iseseisvumisele ja arendab tasakaalu. Kiiver on rattasõidu osa ning lastel peavad olema peas kiivrid kui nad sõidavad rattaga, tõukerattaga, jooksurattaga, rulluiskude, rulaga jne. 

Kuid siiski ei pruugi sõit alati sujuvalt minna ja kukkumisi tuleb lastel sageli ette. Selleks, et kaitsta last vigastuste eest, peab jälgima, et laps kannaks kiivrit. Laps peab kiivrit kandma nii üksi sõites, aga ka siis kui ka istub rattakärus või rattatoolis. Kiiver kaitseb kukkumise korral lapse pead, kuid oluline on teada, et kiiver kaitseb lapse pead vaid juhul, kui see on talle paras ja kinnitatud õigesti. 

 

Kuidas julgustada last kiivrit kandma?

Tekita lapses varakult harjumus kiivrit kanda

Kui last õpetada juba algusest peale kiivriga sõitma, siis muutub see talle harjumuseks. Väikestest kiivriga harjunud sõitjatest saavad suurena turvalisust hindavad täiskasvanud. 

Kaasa laps kiivri valimisse

Las laps valib ise kiivri, mis talle meeldib, kui see on sobiv ka suuruse poolest. Väikelastele on müügil palju värvilisi ja erinevate multikategelastega või loomapiltidega kiivreid, las laps valib ise oma lemmiku. Kui lapsele kiiver meeldib, siis ta kannab seda rõõmuga.

Ole eeskujuks

Kiivri kandmine on kohustuslik kõikidel kuni 16-aastastel jalgratturitel, kuid ka täiskasvanud ise peaksid rattaga sõites kiivrit kandma, julgustades seeläbi last sedasama tegema. Positiivne eeskuju veenab last ka ennast alati kiivrit kandma. 

 

Kuidas valida lapsele sobivat kiivrit?

Kiiver peab olema lapsele täpselt paras

Kiivri ostmise juures on kõige olulisem teada, et kiiver kaitseb lapse pead vaid juhul, kui see on talle paras ning on tähtis, et kiivrit ei osteta kasvuvaruga, vaid see peab olema kohe paras. Kuna laste peasuurused on väga erinevad, siis on oluline mitte lähtuda kiivri ostul kiivril soovitatud vanusevahemikust, vaid oma lapse peaümbermõõdust. Enne kiivri ostmist mõõda oma lapse peaümbermõõt otsaesiselt, täpselt kulmude kohalt. 

Kuna kiivrit tuleb kasutada erineva ilmaga, siis peab arvestama ka sellega, et kiivri alla peab mahtuma ka müts. Seetõttu on soovituslik osta reguleeritav kiiver, mida saab vastavalt vajadusele lapsele parajaks reguleerida. Lapsel on väga ebamugav olla kiivriga, mis ei ole paras, laps ei saa sõidust rõõmu tunda ning vales suuruses kiiver ei paku  õiget kaitset. 

Kiiver peab olema kerge ja mugav

Hea kiiver on kerge ja mugav. Üldjuhul kaaluvad lastele mõeldud kiivrid 180 kuni 240 grammi. Kvaliteetsetel kiivritel on sees ka lisapehmendus, mis tagab parima sobivuse ning mugavuse. Kiivri väga oluline osa on ka õhutusavad, mis tagavad õhuvoolu ja takistavad seega lapse pea higistamise.

Kui kiiver on liiga raske või ebamugav, siis laps ei tunne ennast hästi ja ta ei saa oma toredast tegevusest rõõmu tunda.

Kiiver peab vastama otstarvele

Väikelastele sobivad vaid kiivrid, mis on mõeldud lastele ning täiskasvanute kiivreid ei tohiks lapsed kanda. Samuti on oluline kiivrit valida vastavalt lapse füüsilisele aktiivsusele. Kui laps armastab aega veeta sõites ratta või tõukerattaga, siis saab valida vastava kiivri, kui aga lapsel hakkab spordihuvi kasvama ja ta hakkab tegelema konkreetse spordialaga, siis tasub juba kiiver soetada spordipoest.

Kiiver peab olema turvaline

Kiiver tasub osta uuena, kuna kasutatud kiivri puhul ei ole võimalik kindlaks teha, kas on olnud kukkumisi. Iga kiivri kukkumine või loopimine vähendab kiivri võimet kaitsta lapse pead. 

Enne kiivri ostmist veenduge, et kiivril on sees CE-tähis, mis näitab, et see vastab Euroopa Liidu tervise- ja ohutusnõuetele. Kiivri eluiga on umbes 5 aastat. 

 

5 lihtsat soovitust, kuidas olla kindel, et lapsel on kiiver õigesti peas

Kiivri õigesti pähe panemine on sama oluline kui kiivri kandmine. Kui kiivrit on ebamugav lapsele parajaks sättida ja kui see on tal valesti peas, siis ei paku kiiver head kaitset. Halvasti reguleeritud kiiver võib peas liikuda või peast ära kukkuda ning vähendab oluliselt kaitset kukkumise ajal. 

  • Kiiver tuleb asetada lapsele otse peapeale, mite kallutada ette ega taha.
  • Kui laps liigutab pead küljelt küljele ja ette-taha, siis kiiver ei tohi liikuda, vaid jääb paigale. Kui kiiver liigub peas, siis ei ole kiiver paraja suurusega või õigesti reguleeritud. 
  • Kiivri alumise osa ja lapse kulmude vahele peaks jääma umbes kahe sõrme jagu ruumi ning kiiver peab olema kulmudega paraleelselt.
  • Kiivri kinnitusrihmad peaksid moodustama “V” tähe ja pannal peaks jääma kõrvanibu alla. Hea sobivuse saamiseks reguleerige liugurit kiivri tagaosas. 
  • Kinnitusrihmad peaks olema lõua all piisavalt lahti, et laps saaks kiivrit hõlpsasti kinnitada ja ära võtta, kuid piisavalt pingul. Kinnitusrihmade ja lõua vahele peaks jääma maksimaalselt ühe kuni kahe sõrme vaheline laius ja kui lapse suu on täiesti avatud (proovige haigutamist), siis on lõuarihmad täiesti pingul ja kiiver ilusti peapeal paigas.

 

Autor Tiina Pihlak

Vaata e-poodi

Kiire tarne
Laste tõukeratas Micro Mini Deluxe (oranž), lastele 2-5 aastatLaste tõukeratas Micro Mini Deluxe (oranž), lastele 2-5 aastat
Kiire tarne
Laste tõukeratas Micro Maxi Deluxe (aqua)Laste tõukeratas Micro Maxi Deluxe (aqua)
Kiire tarne
Tõukeratas Micro Black Deluxe, täiskasvanuteleTõukeratas Micro Black Deluxe, täiskasvanutele
Laste tõukeratas Micro Maxi Deluxe (punane) Laste tõukeratas Micro Maxi Deluxe (punane)Laste tõukeratas Micro Maxi Deluxe (punane)
Laste kiiver ‘Coral’Laste kiiver ‘Coral’
Kiire tarne
Laste kiiver Flamingo SLaste kiiver Flamingo S
Kiire tarne
Laste kiiver 'Roosa' suurus M (53-58cm)Laste kiiver 'Roosa' suurus M (53-58cm)
Kiire tarne
Micro Maxi Deluxe Pro roosaMicro Maxi Deluxe Pro roosa
Kiire tarne
Laste tõukeratas kokkuklapitav Micro Maxi Deluxe (erk-korall)Laste tõukeratas kokkuklapitav Micro Maxi Deluxe (erk-korall)
Kiire tarne
Laste trikitõuketas Micro Trixx 2.0 (must), lastele 6-12 aastatLaste trikitõuketas Micro Trixx 2.0 (must), lastele 6-12 aastat
Kiire tarne
Tõukeratas Micro Speed+ (must), lastele 10+(täiskasvanud)Tõukeratas Micro Speed+ (must), lastele 10+(täiskasvanud)
Laste tõukeratas Micro Mini2Go Deluxe 3-in-1 (punane), lastele 18+ kuudLaste tõukeratas Micro Mini2Go Deluxe 3-in-1 (punane), lastele 18+ kuud
Kiire tarne
Laste tõukeratas Micro Maxi Deluxe (roheline)Laste tõukeratas Micro Maxi Deluxe (roheline)
Kiire tarne
Laste tõukeratas Micro Mini Deluxe (sinine), lastele 2-5 aastatLaste tõukeratas Micro Mini Deluxe (sinine), lastele 2-5 aastat
Laste kiiver ‘Piraat’Laste kiiver ‘Piraat’
Laste tõukeratas Micro Maxi Deluxe (must/oranž)Laste tõukeratas Micro Maxi Deluxe (must/oranž)
Kiire tarne
Laste kiiver 'Doodle Dot', LED tulegaLaste kiiver 'Doodle Dot', LED tulega
Kiire tarne
Käepidemete komplekt kummist, oranž (Mini Micro, Maxi Micro, G-Bike)Käepidemete komplekt kummist, oranž (Mini Micro, Maxi Micro, G-Bike)
Kiire tarne
Laste kiiver Flamingo SLaste kiiver Flamingo S
Kiire tarne
Laste tõukeratas Micro Mini Deluxe (rubiinpunane), lastele 2-5 aastatLaste tõukeratas Micro Mini Deluxe (rubiinpunane), lastele 2-5 aastat
Laste kiiver 'Doodle Dot', LED tulegaLaste kiiver 'Doodle Dot', LED tulega
Laste kiiver 'Oranž'Laste kiiver Micro Oranž
Kiire tarne
Micro Maxi Deluxe Pro hall:rohelineMicro Maxi Deluxe Pro hall:roheline
Laste jooksuratas Strider Sport 12 (must)Laste jooksuratas Strider Sport 12 (sinine), vanuses 1,5-5 eluaastat
Laste tõukeratas Micro Sprite (sinine), lastele 5-12 aastatLaste tõukeratas Micro Sprite (sinine), lastele 5-12 aastat
Laste tõukeratas kokkuklapitav Micro Maxi Deluxe (helesinine)Laste tõukeratas kokkuklapitav Micro Maxi Deluxe (helesinine)
Kiire tarne
Laste tõukeratta Micro Mini lisaiste ja O-käepideLaste tõukeratta Micro Mini lisaiste ja O-käepide
Laste tõukeratas Micro Sprite (alumiinium), lastele 5-12 aastatLaste tõukeratas Micro Sprite (alumiinium), lastele 5-12 aastat
Kiire tarne
Laste tõukeratas Micro “BMW”, lastele 2-5 aastat (valge/vaarikapunane)Laste tõukeratas Micro "BMW", lastele 18+ kuud (valge/vaarikapunane
Kiire tarne
Laste kiiver 'Tumesinine' suurus S (48-53cm), LED tulega, metallikLaste kiiver 'Tumesinine' suurus S (48-53cm), LED tulega, metallik
Kiire tarne
Micro Sprite tagaratas, 100mmMicro Sprite tagaratas, 100mm
Kiire tarne
Käepidemete komplekt kummist, must (Mini Micro, Maxi Micro, G-Bike)Käepidemete komplekt kummist, must (Mini Micro, Maxi Micro, G-Bike)
Laste kiiver 'Roheline'Laste kiiver 'Roheline'
Kiire tarne
Laste tõukeratas Mini2Go MintLaste tõukeratas Micro Mini2Go Deluxe Plus varrega
Kiire tarne
Laste jooksuratas Strider kollaneLaste jooksuratas Strider kollane