NÕUANDED: Mida peab lapsele koolikotti valides silmas pidama?

Mida peaks lapsele koolikotti valides silmas pidama?

Autor: Tiina Pihlak

Laste pika suvepuhkuse lõpuni on jäänud veel loetud päevad ning peagi algab kooliaeg. Uue kooliaasta algus seab ka suurema osa lastevanematest küsimuste ette, milline koolikott oma lapsele valida ning mida peab lapsele koolikotti ostes silmas pidama. 

Terviseameti soovituste kohaselt tuleks koolikoti valikul arvesse võtta lapse vanust, koti suurust ja kaalu, samuti õlarihmade sobivust ja laiust ning valitava koti sobilikkust konkreetsele lapsele vajalike asjade kandmiseks. 

Koolikott peaks vastama lapse vanusele 

Kui vanemate klasside koolilapsed eelistavad koolikotina pehmeid seljakotte, siis esimesse klassi minejale ja algklassiõpilasele koolikotti valides tasuks eelistada kindla vormiga ranitsat, mis toetub seljale, on ergonoomiline ja jaotab koti raskuse lapse seljale ühtlasemalt. 

Sotsiaalministri määruse kohaselt peaks jääma algklassiõpilase ranitsa raskus kolme kilo piiresse ning põhikooli vanema astme õpilase koolikott ei tohiks kaaluda üle nelja ja poole kilo. Seega tuleb koolikotti ostes jälgida hoolikalt koti tühikaalu, soovituslikult peaks koti tühikaal jääma alla 1kg. 

Koolikott peaks vastama lapse suurusele 

Koolikott peaks olema lapse kasvule vastav ja lapsele paras, kuid silmas tasub pidada nii koolikoti kasutusaega, et ei peaks igal aastal uut kotti ostma kui ka arvestama sellega, et koolikott peab mahtuma lapsele selga ka talveriietega.  

Koolikott peab olema mahukas

Koolikott peab olema nii suur, et mahutab vabalt A4-suuruses raamatuid ja vihikuid,  aga mitte liiga suur, sest siis tekib lapsel kiusatus võtta kooli kaasa asju, mida võib-olla väga vaja ei lähegi. Mitme taskuga kotid aitavad kooliasju ühtlasemalt jaotada.

Kott peab vastama lapse vajadustele 

Koolikotti valides tuleb küsida sellised küsimusi: Kas laps kõnnib kooli pika maa, sõidab rahvast täis bussis või sõidutatakse teda autoga? Kas laps läheb pärast kooli kohe trennidesse ja huviringidesse või ta läheb enne kodust läbi?  Kas tal on koolis kaasas ka trenniasjad või huvitegevuseks vajalikud asjad ja kas talle on vaja panna kaasa pika päeva tõttu tervislikku näkitsemist. 

Kott peab lapsele meeldima 

Kui algklassi laps valiks koolikotti pigem selle värvi või piltide järgi, siis suuremad koolilapsed ei taha enam piltide ega muude kaunistustega kotte, vaid eelistavad mugavaid seljakotte. 

Kui lasta lapsel ise koolikotti valida, siis on tal kooliskäimine kohe meeldivam ning ta hoolitseb koti eest hoolega. Lapsevanem peaks jälgima, et lapsele koolikott küll meeldib, aga siiski ise samal ajal lapse tervist silmas pidades suunama lapse valikut. 

Kotti peab olema lihtne puhastada 

Kindlasti olete kooli juures õues või garderoobi kõrval märganud justkui külakuhja koolikottidest, mis tekivad sinna kui lapsed suures kaaslastega kohtumise ja jooksutuhinas viskavad oma koolikotid nurka ja tormavad vahetunnile. Suures mängutuhinas unustatakse nii mõnigi koolikott lumehange või vihma kätte, kuniks sõpradega mängitakse. 

Koolikotti ostes tasub veenduda, et koolikoti materjal on lihtsasti puhastatav ning vee- ja ilmastikukindel, et laste asjad koolikoti sees  jääksid ka kõige suuremates mänguhoogudes puhtaks ja terveks ning et koolikott säilitaks oma kaubandusliku välimuse ka pikema kasutusaja järel. 

Koolikotil peavad küljes olema helkurid

Koolikoti kõikidel külgedel peaksid olema helkurid, mis teevad lapse liikluses hästi nähtavaks ning nii on lapsel turvaline liigelda ka pimedal ajal. 

5 lihtsat soovitust lapsevanemale, kuidas hinnata koolikoti sobivust lapsele

Koolikott peab istuma keset selga, kott ei tohi olla õlgadest laiem või kõrgemal ega vajuda allapoole tuharaid.

Koti tagaosa peab järgima lapse selgroogu. Seetõttu on alati hea, kui koolikotil oleks polsterduse olemasolu rihmadel ja ergonoomiline tagakülg.

Kuna koolikotid on üsna rasked, siis peab olema võimalik seda kinnitada ka rinna alt. Kontrollige, kas laps saab ise kõiki rihmu endal parajaks reguleerida.

Kontrollige, kas kott pole liiga raske. Pakitud koolikott peaks kaaluma maksimaalselt 15% lapse kaalust.

Eriti algklasside vanemad peaksid kontrollima lapse koolikotti iga päev ja juhtima lapse tähelepanu, et kotis ei oleks üleliigseid asju.

Ostukorv