12 tegevust, millega meelitada lapsi rohkem õues aega veetma

12 tegevust, millega meelitada lapsi rohkem õues aega veetma

Tänapäeval on keeruline saada lapsi arvuti ja nutiseadmete tagant õue mängima. Siinkohal on siiski vaid lapsevanem see, kes saab lapsi suunata rohkem õues aega veetma. Erinevad õuemängud ja tegevused arendavad last nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Järgnevalt leiad 12 ideed, kuidas lapsi õue meelitada.

 1. Luba lastel võtta õue mänguasju, millega neile meeldib ka toas mängida. Julgusta neid välja mõtlema uusi mänguideid. Lego klotsid, autod ja nukud võivad suvel koos lapsega õue kolida.
 2. Loo lastele mõnus mänguruum nagu toaski. Pane maha vaip ja mõned padjad, ehita lastega lihtne varjualune, too õue lastetoa toolid. Lapsed tunnevad ennast mõnusalt oma asjade keskel.
 3. Aita lapsel leida ideid mängimiseks. Tihti ei pruugi laps ise tullagi mõne vahva mänguidee peale, seetõttu tuleta meelde oma lapsepõlve ning jutusta lapsele, kuidas sina lapsepõlves oma vaba aega veetsid. Kindlasti pakuvad lapsele huvi vanaaja mängud nagu keks, hüppenööriga hüppamine, uka-uka, vibra/tribla, kull jms.
 4. Liivakasti mängud. Lastele meeldib liivakastis mängida ning oma kujutlustel lennata lasta. Liivalossid, liivakoogid, loomade liivakujud on vaid mõned näited, mida saab laps ise liivast valmistada.
 5. Ehita koos lastega. Mis võiks olla lõbusam kui ema-isaga koos ehitatud/paigaldatud mänguväljak või mängumaja oma koduhoovis. Mängumajas saavad lapsed luua iseenda unistuste kodu. Mänguväljak pakub aga erinevaid ronimise ja tegutsemise võimalusi.
 6. Veeda lastega koos aega. Lapsed leiavad endale palju tegevust ka üksi mängides, kuid kindlasti naudivad nad aega koos vanematega. Võtke ette õhtune jalutuskäik lähiringkonnas, kaasa lapsed ka oma tegevustesse nagu lillede istutamine või kastmine, auto pesemine, marjade korjamine. Lapsed naudivad seda täielikult.
 7. Sotsialiseerumine. Lasteaias ja koolis viibides on lapsed harjunud teiste lastega. Suvel, kui lasteaiad ja koolid on suletud, tasuks siiski korraldada kohtumisi teiste mängukaaslastega, et lapsed saaksid ka muus mängukeskkonnas koos mängida ja lõbutseda.
 8. Lastele meeldib vesi. Kui ilm vähegi kannatab, siis otsi välja ämbrid, kausid, kastekannud ning täida need veega. Luba neil pritsida ja veega mängida, sest lõbus tuju on vee mängudega mitmeks tunniks garanteeritud.
 9. Mine lastega loodusesse. Parim aeg aastas võtta ette matk mõnda Eestimaa imelisse rabasse, metsa või järve äärde. Tutvusta lapsele puid ja põõsaid, kuulake linnuhääli, uurige putukaid ning avastage erinevaid taimi.
 10. Julgusta lapsi valima looduslikke mänguvahendeid. Olgu selleks puu otsa ronimine, maas vedelev puuoks, millega liivale joonistada, väikesed ja suured kivid, mille abil lahendada loomingulisi matemaatikaülesandeid. 
 11. Pidage piknikku. Võtke kaasa laste lemmiksöök, mida saab piknikukorvi pista, piknikulina, veidi joogipoolist ning mõnus päevapiknik võib alata!
 12. Avasta oma kodulinna. Võta plaani igal suvenädalal avastada oma kodulinna või kodukandi tänavaid või vaatamisväärsusi. Kindlasti on igas linnas selliseid piirkondi, mida lastega koos avastada ja uudistada.

Manguvaljakud.eu e-poest leiad suure valiku mängumaju, mänguväljakuid, liivakaste, liumägesid, lisaks erinevaid mänguväljaku tarvikuid – binoklid, periskoobid, postkastid, roolirattad, ronimisköied, ronimiskivid, kõverpeeglid, kellukesed. Tutvu valikuga e-poes!