Mida võiksid teada enne mänguväljaku ostmist?

Mida võiksid teada enne mänguväljaku ostmist?

Mänguväljak koduhoovis on iga lapse unistus. Mänguväljakul mängimine avaldab positiivset mõju lapse füüsilisele arengule, sest ronimine, kiikumine ja erinevad tasakaaluharjutused on olulised lapse varajases arengus.

Laste jaoks teeb mänguväljaku põnevaks erinevate atraktsioonide valik. Lisaks kiikumisele, turnimisele, liugu laskmisele, liivalosside ehitamisele võiks lapsel olla võimalus mängida piraati, meremeest, printsessi või postiljoni – anna lapse kujutlusvõimele võimalus. Allpool on 6 küsimust, millele peaksid leidma vastuse enne mänguväljaku ostmist.

Kuhu ja kui suurele alale mänguväljak paigaldatakse?

Vastavalt sellele saab teha valiku mänguväljaku suuruse ning sinna juurde lisade ostmiseks. Kindlasti tuleks arvestada kogu väljaku ohutusalaga (mänguväljakute puhul tavaliselt 2-3m igast küljest). Mänguväljak peaks asuma liiklusega tänavalt võimalikult eemal. Samuti tuleks jälgida päikese ja varjude suunda. Suvel on hea, kui mänguväljakule langeks puude vari, et vältida laste kuumenemist. Mänguväljaku pinnakate peaks olema ohutu ning vastama ohutusstandarditele. Kukkumisel peaks pinnas vältima vigastuste tekkimist.

Kes hakkavad mänguväljakut kasutama?

Kas ainult oma pere lapsed või külastavad lapsi tihti ka sõbrad, tuttavad, sugulased? Millises vanuses on lapsed? Mänguväljaku valikul tuleks arvestada laste vanuseid ja nende huvisid. Mänguväljak võiks koosneda ronimisalast, liivakastist ja kiikedest, sest need on alati laste lemmikud. Lisaks põhilisele mänguväljakule tuleks juurde lisada tarvikuid, mis moodustaksid ühtse terviku. Arvestada tuleks, et tänane 1-aastane laps kasutab mänguväljakut järgmised 5-10 aastat ning vastavalt sellele võiks olla võimalusi ka tarvikuid muuta ja täiendada.

Kes paigaldab?

Enamik inimesi saab kokkupanemise ja paigaldamisega ise hakkama, kuid on ka neid, kes soovivad selleks palgata kogemustega inimesi. Näiteks enamik mänguväljakuid vajab ankurdamist või betoneerimist. Suurema mänguväljaku kokkupanemine nõuab veidi tehnilist taipu ning kannatlikku meelt. Samas on toodetega alati kaasas detailne paigaldusjuhend, mille lugemisega saavad kõik hakkama.

Mis sisaldub komplektis?

Uuri kindlasti, mis sisaldub mänguväljaku komplektis. Näiteks Eesti tootja mänguväljakud (mänguväljak Kalev, mänguväljak Neo, mänguväljak Bosse, mänguväljak Henry jt mudelid) ei sisalda üldjuhul liumäge ega ankruid kinnitamiseks maasse, seetõttu on paljude e-poodide ja kaupluste müügiinfo eksitav või vale. Meie e-poes olevatel Palmako mänguväljakutel on kaasas nii liumägi kui ka ankrud, et laps ei peaks pettuma puuduolevas liumäes ega vanemad kõhklema selle turvalisuses ja stabiilsuses. Mänguväljak on soovitav alati paigaldada ankrutega maasse, mis tagab selle stabiilsuse ja turvalisuse.

Millised lisatarvikud mänguväljakule valida?

Kui mänguväljaku valik on tehtud, siis tuleks mõelda, milliseid tarvikuid võiks sellele juurde lisada. Tarvikute valik on väga lai ja mitmekesine. Tavaline 1- või 2- kiigeistmega mänguväljak võib lapsele jääda igavaks, seega tuleks planeerida enne ostu kogu komplekt.

Pesakiiged

Üks populaarsemaid valikuid, kuna pesakiige kandevõime on küllaltki suur (olenevalt pesakiigest 100-150kg) ning paljudel pesakiikedel saavad kiikuda ka täiskasvanud. Pesakiikede valikul saab määravaks peamiselt selle disain ja värvus, muus osas on pesakiiged suhteliselt sarnased. Valikus on kahte sorti pesakiikesid – ämblikkiiged, mille põhi on justkui ämblikuvõrk ning kinnise põhjaga kiiged, mille materjal on vetthülgav.

Pesakiik Winkoh sinine/oranz
Pesakiik swibee
Pesakiik Sampa

Kiigeistmed

Enamikel mänguväljakutel on olemas kiik, kuid juurde tasub osta ka vahetatavaid kiikesid. Kiikede valik on suur ja lai, valikust leiab värvilised kiigeistmed (plastikust, puidust, painduvad), pesakiiged, ahvikiiged, trapetskiiged. Kiikesid saab kergesti vahetada, seega ei teki ohtu, et laps tüdineb ühest kiigest kiiresti ära. Lisaks on valikus erinevaid värve, mis annavad mänguväljakule alati rõõmsa ilme. Kui soovitakse osta kiike näiteks puukülge kinnitamiseks, siis tavalise kiigega kiigeklambrid kaasas ei ole ning need tuleks kindlasti juurde osta.

Kiigeiste kummist kettidega
Kiigeiste painduv

Beebikiiged

Kui peres on alles beebid, siis tulekski alustada beebikiigest. Valikus on beebikiiged, mis sobivad õue või tuppa. Müügil on beebikiikesid ka kasvuvaruga lapsele (näiteks alates 6-9 kuust, mil laps hakkab istuma kuni noorukieani välja). Tuppa paigaldatavaid beebikiikesid toodetakse siinsamas Eestis. 

Beebikiik Kass lilla
Beebikiik kummist

Liumäed

Soodsama hinnaklassiga mänguväljakutel ei ole kaasas liumäge ning see tuleks kindlasti juurde osta. Liumäed on erineva pikkusega (1,18m kuni 2,9m) ning liumägi tuleb valida vastavalt mänguväljaku platvormi kõrgusele. Lastele meeldivad loomulikult pikemad liud, seetõttu on kõige populaarsemaks liumägi pikkusega vähemalt 2,5m.

Liumägi sinine
Liumägi Tweeb 1,75m heleroheline
Liumägi 1,18m

 Liivakastid

Liivakasti valikul tasub mõelda selle suurusele, sest valikus on väga väikeseid, kuhu mahub mängima üks laps kui ka suuremaid mitmele lapsele. Ideaalne liivakast võiks olla kaanega ning mängukastiga, kuhu saab panna lapse liivakasti mänguasjad. Liivakasti ostmisel tuleb leida sellesse sobiv liivakasti liiv. Loe, kuidas valida liivakasti liiva.

Ronilad

Lastele meeldib ronida ja turnida. Igale mänguväljakule saab paigaldada lisaks ronimisvõrgunöörredelilõuatõmbekangi või ronimisköie. Ja kui kodu läheduses on suuri ja tugevaid puid, siis miks mitte paigaldada sinna külge riputusköitega vana autokummtrapetskiikventolino kiik või kiikumispallRonimistarvikute valik on suur ja lai ning iga laps leiab enda huvidele vastava tarviku. Väga populaarsed on erineva suurusega ronimiskivid, millega saab lihtsasti ise ehitada ronimisseina.

Ronimisvõrk 150x200cm
Ronimiskivid (S) punased
Nöörredel

Muud aksessuaarid

Mänguväljakutele saab külge kinnitada erinevaid mängu aksessuaare. Valikus on erksate värvidega põnevad binoklidperiskoobidroolirattadkellukesedpostkastidpiraadilipud ja palju muudki. Siin tuleb voli anda kujutlusvõimele ning pakkuda lapsele erinevaid mänguvõimalusi aksessuaaride abil.

Rooliratas Star türkiis
Teleskoop Star

Mängumajad

Iga lapse unisus on kindlasti üks armas ja põnev mängumaja. Mängumaja valikul peab arvestama, et mängumajad transporditakse värvimata kujul ning sinna juurde tuleb osta lisaks värvile ka katusekatte materjal.

Mängumaja Otto 3,6 m²
Mängumaja Tom 3,8 m²
Mängumaja Toby 2,1m²

Kas mänguväljakut peab hooldama?

Mänguväljak kestab kaua, kui selle eest korralikult hoolt kanda. Puidust mänguväljakud jagunevad kaheks: immutatud puiduga ning naturaalse puiduga. Süvaimmutatud mänguväljaku on esimesel aastal soovitatav üle õlitada või soovi korral värvida, et säiliks kena värvus ning vastupidavus. Juhul kui valite naturaalse puiduga mänguväljaku, siis peate selle enne paigaldamist kindlasti üle värvima või puidukaitsevahendiga katma. Värvitud mänguväljaku võib üle värvida 2-3 aasta tagant, immutatud mänguväljaku võiks üle õlitada/immutada iga 1-2 aasta tagant, et säiliks ilus puidu toon ja puit kestaks kaua.

LOE KA TEISI POSTITUSI:

NÕUANDED: Mänguväljaku hooldamine kevadel

Tee ise: lastele mängumaja aeda

Kuidas valida liiva liivakasti?