Millised lisatarvikud mänguväljakule valida?

Millised lisatarvikud mänguväljakule valida?

Mänguväljak koduhoovis on iga lapse unistus. Mänguväljakul mängimine avaldab positiivset mõju lapse füüsilisele arengule, sest ronimine, kiikumine ja erinevad tasakaaluharjutused on olulised lapse varajases arengus.

Laste jaoks teeb mänguväljaku põnevaks erinevate atraktsioonide valik. Lisaks kiikumisele, turnimisele, liugu laskmisele, liivalosside ehitamisele võiks lapsel olla võimalus mängida piraati, meremeest, printsessi või postiljoni – anna lapse kujutlusvõimele võimalus. 

Millised lisatarvikud mänguväljakule valida?

Kui mänguväljaku valik on tehtud, siis tuleks mõelda, milliseid tarvikuid võiks sellele juurde lisada. Tarvikute valik on väga lai ja mitmekesine. Tavaline 1- või 2- kiigeistmega mänguväljak võib lapsele jääda igavaks, seega võiks planeerida enne ostu kogu komplekt.

Pesakiiged

Üks populaarsemaid valikuid, kuna pesakiige kandevõime on küllaltki suur (olenevalt pesakiigest 100-150kg) ning paljudel pesakiikedel saavad kiikuda ka täiskasvanud. Pesakiikede valikul saab määravaks peamiselt selle disain ja värvus, muus osas on pesakiiged suhteliselt sarnased. Valikus on kahte sorti pesakiikesid – ämblikkiiged, mille põhi on justkui ämblikuvõrk ning kinnise põhjaga kiiged, mille materjal on vetthülgav. Mitmetel mudelitel on pesakiik juba ka komplektis.

Kiigeistmed

Enamikel mänguväljakutel on olemas kiik, kuid juurde tasub osta ka vahetatavaid kiigeistmeid. Kiikede valik on suur ja lai, valikust leiab värvilised kiigeistmed (plastikust, puidust, painduvad), pesakiiged, ahvikiiged, trapetskiiged. Kiikesid saab kergesti vahetada, seega ei teki ohtu, et laps tüdineb ühest kiigest kiiresti ära. Lisaks on valikus erinevaid värve, mis annavad mänguväljakule alati rõõmsa ilme. Kui soovitakse osta kiike näiteks puukülge kinnitamiseks, siis tavalise kiigega kiigeklambrid kaasas ei ole ning need tuleks kindlasti juurde osta. Kiigeistme valikul tuleks arvestada ka kandevõimega, mis tavaliselt on kuni 50kg. Mõnedel kummist kiigeistmetel ka kuni 70kg.

Beebikiiged

Kui peres on alles beebid, siis tulekski alustada beebikiigest. Valikus on beebikiiged, mis sobivad õue või tuppa. Müügil on beebikiikesid ka kasvuvaruga lapsele (näiteks alates 6-9 kuust, mil laps hakkab istuma kuni noorukieani välja). Tuppa paigaldatavaid beebikiikesid toodetakse siinsamas Eestis. 

Rippkiiged

Väga populaarne terrassile või mänguväljakule on rippkiik. Rippkiik on mugav ning see sobib ka täiskasvanutele. Riputatav aiatool on loodud võrkkiige põhimõttel. Sellel on mugav, pehme iste ja seljatugi, mis on valmistatud naturaalsest puuvillast. Selline kiik hõlpsasti riputatav ja stabiilne.

Liumäed

Soodsama hinnaklassiga mänguväljakutel ei ole kaasas liumäge ning see tuleks kindlasti juurde osta. Liumäed on erineva pikkusega (1,18m kuni 3m) ning liumägi tuleb valida vastavalt mänguväljaku platvormi kõrgusele. Lastele meeldivad loomulikult pikemad liud, seetõttu on kõige populaarsemaks liumägi pikkusega vähemalt 2,5m.

Liivakastid

Liivakasti valikul tasub mõelda selle suurusele, sest valikus on väga väikeseid, kuhu mahub mängima üks laps kui ka suuremaid mitmele lapsele. Ideaalne liivakast võiks olla kaanega, et pärast liivakastis mängimist mugavalt liivakast kaanega katta. Liivakasti ostmisel tuleb leida sellesse sobiv liivakasti liiv. Loe, kuidas valida liivakasti liiva.

Ronimistarvikud

Lastele meeldib ronida ja turnida. Igale mänguväljakule saab paigaldada lisaks ronimisvõrgunöörredelilõuatõmbekangi või ronimisköie. Ja kui kodu läheduses on suuri ja tugevaid puid, siis miks mitte paigaldada sinna külge riputusköitega vana autokummtrapetskiikventolino kiik või kiikumispallRonimistarvikute valik on suur ja lai ning iga laps leiab enda huvidele vastava tarviku. Väga populaarsed on erineva suurusega ronimiskivid, millega saab lihtsasti ise ehitada ronimisseina.

Muud aksessuaarid

Mänguväljakutele saab külge kinnitada erinevaid mänguaksessuaare. Valikus on erksate värvidega põnevad binoklidperiskoobidroolirattadkellukesedpostkastidpiraadilipud ja palju muudki. 

Siin tuleb voli anda kujutlusvõimele ning pakkuda lapsele erinevaid mänguvõimalusi aksessuaaride abil.

Kas mänguväljakut peab hooldama?

Mänguväljak kestab kaua, kui selle eest korralikult hoolt kanda. Puidust mänguväljakud jagunevad kaheks: immutatud puiduga ning naturaalse puiduga. Süvaimmutatud mänguväljaku on esimesel aastal soovitatav üle õlitada või soovi korral värvida, et säiliks kena värvus ning vastupidavus. Juhul kui valite naturaalse puiduga mänguväljaku, siis peate selle enne paigaldamist kindlasti üle värvima või puidukaitsevahendiga katma. Värvitud mänguväljaku võib üle värvida 2-3 aasta tagant, immutatud mänguväljaku võiks üle õlitada/immutada iga 1-2 aasta tagant, et säiliks ilus puidu toon ja puit kestaks kaua.

LOE KA:

Ostukorv