Rõõmsalt uude õppeaastasse!

7 nõuannet: Kuidas olla valmis uueks õppeaastaks?

Autor: Tiina Pihlak

Suures suvetuhinas on kerge unustada, et laste suvevaheaeg on otsa lõppemas ning peagi algab uus õppeaasta. Paljudele kooli- ja lasteaialastele tähendab see erakordset olukorda, kus pärast ligi poole aastast pausi on taas aeg asuda kooli- või lasteaia teele. 

1. september on tähtis päev – lasteaialastele ja õpilastele, kes alustavad uut õppeaastat, õpetajatele ja lapsevanematele, kuid kõige tähtsam on see päev siiski väikestele, kuue- ja seitsmeaastastele lastele, kes alustavad siis esimest korda oma kooliteed.

Järgnevalt anname lihtsaid nõuandeid, kuidas hakata lapsi uueks õppeaastaks ette valmistama, et lasteaia- ja kooliellu sisseelamine läheks kergelt ja sujuvalt ning ostusoovitusi manguvaljakud.eu e-poest uue õppeaasta alguseks! 

Tooge välja positiivset!

Rääkige lapsega juba varakult positiivsel ja elevil tooniga uuest ja peagi algavast õppeaastast.

Tooge välja, mida on uues õppeaastas toredat – kohtumised nii uute kui ka juba vanade heade tuttavate ja sõpradega, uued ja vahvad tegevused, õppimised ja mängud. Uued kooliasjad ja riided. Toredad õpetajad ja klassikaaslased. Uued või juba armsaks saanud huviringid ja trennid.

Rääkige lapsega uuest elukorraldusest

Uues ja tundmatus olukorras annab lapsele turvatunde, kui ta teab, mis teda ees ootab. Siinkohal saab lapsevanem väga oma last aidata, rääkides lapsega täpselt läbi, kuidas ta hakkab lasteaias või koolis käima, mis ja kes teda seal ees ootavad, mida seal tehakse ja kui kaua laps seal on, kuidas laps koju saab, kas ema või isa tuleb järgi või tuleb laps ise koju… Selleks, et uus koolitee ei oleks tundmatu, rääkige lapsega läbi, kuidas ta hakkab koolis või lasteaias käima ning käige üheskoos tee läbi.

Kõik sellised olukordade läbi arutamised vähendavad lapse hirme ja ärevust, mis uuel teel võivad tekkida. Samuti saab lapsega rääkides vanem selgeks, kas on midagi mille pärast laps muretseb ja aidata teda sellest üle saama.

OSTUSOOVITUS! Värskete aabitsajüngrite seas on levinud asjade unustamine. Koti, mütsi ja oma teiste asjade unustamine ja jätmine ei-tea-kuhu, võib saada sagedaseks teemaks teie kodus. Hea, kui ta ise koolist koju jõuab ja ennast bussi ei unusta!

Laste nutikell MyKi Junior Exclusive (Elisa Põnniradar) on turvaliseks kaaslaseks lapse isesesivumise teel. Nutikell annab lapsevanemale südamerahu, et ta saab alati jälgida, kus laps parasjagu viibib ning lapsele kindlustunde, et ta saab vanemaga alati kiirelt  ühendust võtta. Lisaks on kell alati turvaliselt lapse käe peal ning seda ei saa kuhugi maha unustada.

Õpetage lapsele turvalist liiklemist

Kuna kooliealised liiguvad üldjuhul lasteaiaealistest lastest vähem, siis on oluline jälgida, et lapsed oleksid füüsiliselt aktiivsed ning liiguksid ka kooliajal päevas vähemalt 60 minutit, mis võib olla jagatud ka väikesteks osadeks. Laste kehalist aktiivsust saab tõsta julgustades neid jalgsi, rattaga või tõukerattaga minema kooli, trenni ja sõprade juurde. Esimese klassi laste puhul, kes peaksid omapäi koolis käima hakkama, tuleks üheskoos koolitee läbi käia, et koolitee ei oleks lapsele tundmatu ning õpetada last märkama liikluses toimuvat.

OSTUSOOVITUS! Meie e-poes on suur valik kvaliteetseid Micro tõukerattaid ning Micro ja Strider jooksurattaid, millega on lastel lausa rõõm käia lasteaias, koolis, trennis, mänguväljakul või sõpradel külas.

Eelkooliealistele ja algklasside lastele sobivad mudelid on Micro Maxi Deluxe, uus laiade ratastega Micro Maxi Deluxe Pro, Micro Sprite ja trikiratas Micro Trixx.

Micro Cruiser sobib tänu suurtele ratastele hästi koolis ja trennis käimiseks. Micro Rocketiga saab teha nii tänaval pikemaid sõite kui ka trikitada. Micro Speed+ sobib suurepäraselt tänavatel ringisõitmiseks ja kiire sõidu nautimiseks. 

Strider 2in1 jooksu- ja jalgratas 14″ pakub lastele vabadust ning mitmeid võimalusi liikumiseks. Laps saab alustada jooksurattaga ning hiljem lihtsasti üle minna jalgrattale! Õppimine on kiire ja sujuv. Sobib lastele vanuses 3-7 eluaastat.

Selleks, et laps saaks ohutult ja turvaliselt liikuda, on oluline järgida nõuet: “Ohutus ennekõike!”. Kui laps õpib varakult kiivrit kandma, muutub see talle meeldivaks harjumuseks. Micro kiivrid on ka nii ilusad ja lastepärased, et laps kannab neid meeleldi.

Valiku kvaliteetsetest MICRO kiivritest leiad SIIT >>>

Arutage lapsega koos läbi vajaminevad asjad

Arutage lapsega koos läbi, mis on need asjad, mida ta uueks õppeaastaks vajab, mida on vaja uut osta, mis on juba olemas. Kas on vaja osta uus koolikott, uued riided ja jalatsid, millised vihikud ja muud koolitarbed. Laske lapsel ise võimalusel oma uued ja meelepärased asjad valida.

Mõelge koos läbi, kuidas lapse asju paremini organiseerida ning andke talle vabadust Rahapesu vastane ettevõte Austraalias oma õppimise nurka kaunistada või ümber kujundada. Vajadusel tõstke proovimiseks mööblit korduvalt ringi, et näha, kuidas ta tuba siis välja näeks.

OSTUSOOVITUS! Koolilaste vanemad on ka sageli valiku ees, milline koolikott oma lapsele valida ning mida peab lapsele koolikotti ostes silmas pidama. Meie e-poes müüdavad LEGO ergonoomilised koolikotid on suurepärane valik kooliteed alustavale lapsele! Osta oma lapsele suurepärase hinnaga kvaliteetne ja ilus koolikott! 

Loe ka meie nõuandeid blogist: Mida peab lapsele koolikotti ostes silmas pidama? 

Valiku LEGO koolikottidest ja pinalitest leiad SIIT >>>

OSTUSOOVITUS! Meie e-poes on lai valik lastetoa mööblit, millega sisustada lastetubaKangaga raamaturiiul teeb lastele raamatute kättesaamise mugavaks ja käepäraseks ning soodustab juba varakult laste lugemisharjumuste tekkimist ning tekitab lastele huvi ja armastust raamatute vastu juba väikesest peale.

Mänguasjakast sobib suurepäraselt mänguasjade, kaisukarude, riiete ja muu hoidmiseks ning aitab lastetuba korras hoida. Mänguasjakastid on lapsele sobiva kõrgusega, nii et lastel on mugav nii asju kasti panna, kätte saada kui ka kasutada seda istepingina.

Täispuidust laste laud ja toolid  ‘Rubi on valmistatud käsitööna Eestis. Laud ja toolid sobivad lastele vanuses 1,5 – 6 eluaastat. Komplekt on lihtsa ja lapsesõbraliku disainiga, tagasihoidliku värviga ning näevad lastetoas kaunid välja. Laud ja toolid on väikelapsele ja eelkooliealisele lapsele sobiva kõrgusega, nii saavad lapsed mugavalt laua taga istudes joonistada, meisterdada, koolitöid teha või suupisteid nautida.

Värviküllased lastetoa vaibad lisavad igasse lastetuppa lusti ja rõõmu.

Mäng on väikese inimese töö!

Uusi kohustusi lisandub uue õppeaasta algusega väikesele lapsele palju, seega vajab laps tasakaalustamiseks ka piisavalt aega mängimiseks, puhkamiseks ja uute sõpradega koosolemiseks. Samuti on oluline veeta aktiivselt aega koos perega või lapsega kahekesi.

OSTUSOOVITUS! LEGO komplektidega areneb lapse loovus ning mida vanemaks laps saab, seda keerulisemaid komplekte ta oskab kokku panna. 5-7aastastel lastel on juba rohkem püsivust ning keerulisemate LEGO komplektide kokkupanek arendab veelgi järjepidevust, sihikindlust, kujutlusvõimet ja ka koostööd teiste lastega.  

Valiku LEGO komplektidest leiad SIIT >>> 

Lapsed on loomupäraselt aktiivsed, neile meeldib liikuda, hüpata ja joosta, kuid üleminekul lasteaiast kooli jääb liikumist vähemaks. Selleks, et suunata last liikuma peab tal olema erinevaid valikuid ja tal peab olema lõbus. Kui lapsele midagi meeldib, siis ta teeb seda ka edaspidi heameelega. Samuti on lapsed mängulised ja neile meeldib täiskasvanute ja sõpradega koos meelt lahutada. 

Lõbusad pallimängud on lapsi alati köitnud. Jalgpallimängu võlu peitub selle lihtsuses – seda mängu saab laps mängida igal pool ja iga ilmaga ning mängida võib igaüks omamata selleks eelnevaid oskusi või teadmisi. Jalgpallisõpradele on e-poes lai valik kvaliteetseid EXIT jalgpalliväravaid, mis sobivad igasse koduaeda või spordiväljakule ja millega noored jalgpallifännid saavad lihvida oma triblamist ning kulutada energiat. Valiku EXIT jalgpalliväravaid leiad SIIT >>>.

Smoby multifunktsionaalse pallimängu lauaga saab korraldada tõeliselt meeleolukaid ja sportlikke turniire sõprade või terve perega. Komplektis on 4 erinevat pallimängu lauda: jalgpall, hoki ja lauatennis (ping-pong), piljard. 

Koroona on seltskondlik lauamäng, mis tekitab ühtekuuluvustunnet ja arendab nii käelisi kui ka strateegilisi oskusi. Koroonat saab mängida nii üksi kui ka paaris ja koroonat saavad mängida nii väikesed põnnid, kelle nina ulatub üle laua ääre kui ka vanavanemad. Valiku koroonalaudadest leiad SIIT >>>

Ole ise kindel ja rahumeelne

Ka lapsevanem peab ennast uueks õppeaastaks ette valmistama, eriti kui laps läheb esimest korda lasteaeda või kooli. See on täiesti mõistetav mingil määral muretseda, sest soovime ju lapsevanematena ainult oma lapsele parimat.

Kuid lapsed tunnetavad väga oma vanemate suhtumist, kui vanem suhtub kergelt ja positiivselt, siis teevad seda ka lapsed, kui vanem muretseb, hakkab ka laps muretsema. Kui Sa millegi pärast muretsed, siis räägi läbi kooliga või lasteaiaga ning aruta oma kaaslasega, kuid ära pea neid vestlusi lapse kuuldes.

Leia enda seest üles kindlus, rõõm ja valmisolek lapse uueks ja oluliseks eluetapiks.

Nautige suve!

Last but not least Nautige veel allesjäänud suveaega, kuid hakake siiski vaikselt last ja ka ennast uueks õppeaastaks ette valmistama, et üleminek oleks lihtsam!

Augusti suvepäevad on ideaalsed, et veel võimalikult palju päikese käes olla, kuid hakake juba vaikselt suverežiimilt üle minema varasemale ärkamisele ning iga päev kasvõi natuke varem ärkama. Augusti hommikud on nii ilusad ning annavad hea põhjuse laste varem äratamiseks, päike teeb meele rõõmsaks ja hommikuti on kergem ärgata, teades, et ees ootab ilus soe päikesepaisteline suvepäev!

Sinu laps astub peagi uude, iseseisvamasse eluetappi, mis paiskab segi kogu teie pere senise elurütmi. Oma armastuse, toetuse ja huumori najal saad Sa teda juhendada tema targemaks ja iseseisvamaks saamise teel.

Mõnusat jätkuvat suveaega ning sujuvat ja õnnelikku uue õppeaasta algust!  💕