10 NÕUANNET LASTETOA SISUSTAMISEKS

10 NIPPI LASTETOA SISUSTAMISEKS

Lapse toa kujundamine ja sisustamine võib olla suur väljakutse igale vanemale – sageli unistavad lapsed oma toast lemmikvärvides või hoopis filmikangelastega, mis võib olla aga juba möödunud ajaks, mil tuba saab lõplikult sisustatud. Laps kasvab ja tema vajadused ning huvid ajas muutuvad, seda tuleks lastetoa planeerimisel ja sisustamisel arvesse võtta.

Postituses annab nõu ja jagab kogemusi sisearhitekt Britta Kodres (vt Britta Kodres Interiors). Aitäh, Britta!

TUBA, MIS KASVAB KOOS LAPSEGA

Lastetuba võiks olla liigitatud kindlateks aladeks. Lastetoas peaks olema kindel koht magamiseks, asjade hoiustamiseks (näiteks riidekapp, kummut, mänguasjakast, hoiukorvid, riiulid), “tühi” ala mängimiseks ning laud kodutööde ja õppimise jaoks. Samuti võiks lapsele luua ala puhkamiseks (n.ö vaikne ala).

Lastetoa planeerimisel tuleks arvestada, et laps saab igal aastal vanemaks ning tema huvid muutuvad. Laste kasvades tekib vajadus õppimisala jaoks ning tekib vajadus voodi ja mõnede mööbliesemete vahetamine suurema lapse vajaduse järgi

Sisearhitekt Britta Kodres: Minu meelest just kõige olulisem punkt ongi see, et me ei sisustaks lastetuba üle. Enamasti on lastetoad alati väikesed ja tänapäeva maailmas on aga lastel üsnagi palju asju. Kui me veel miljon erinevat mööblieset, armsaid dekoordetaile ja kõik need laste mänguasjad ühte pisikesse ruumi kokku paneme, siis tekib oht, et lapsel endal ei jää üldse ruumi seal olla ja elada. Seega tasub just need tsoonid läbi mõelda, et oleks kõik vajalik olemas, mis last toetab, aga me ei dekoreeriks kõike üle. Mööbel võiks aga olla hästi funktsionaalne ja lapsekeskne.

Fotod: Kristi Jakobson (IG)

Kuidas sisustada lastetuba_Kristi Jakobson
Kuidas sisustada lastetuba_Kristi Jakobson
KRISTI JAKOBSON LASTETUBA

HOIURUUM ASJADE HOIUSTAMISEKS

Me ei ole veel kohanud lapsevanemat, kes ütleks: “Meie lapse toas on liiga palju ruumi”. Kaasa laps juba planeerimise etapis toa sisustamisel erinevate hoiuvõimaluste valimisse. Lisaks klassikalisele riidekapile või sahtlile võib lisada mänguasjakastid, riiulid, konksud, riidekotid ja hoiukastid. Valides avatud ja suletud hoiukastid saab suuremaid mänguasju kasutada nähtavaks kaunistuseks, samal ajal kui väiksemaid esemeid saab hoida peidus kinnises hoiukastis.

Näiteks võib paigutada mõned riiulid või konksud veidi madalamale, kus saab hoida sageli kasutatavaid mänguasju. Seejärel saab mõned mänguasjad panna kõrgemale, mida ei kasutata nii tihti. Hea idee on kasutada ka pisemaid hoiukotte või kaste, mida lapsed saavad hõlpsasti kaasas kanda, mänguasju sisse panna ja välja võtta, kuhu iganes nad tahavad mängima minna. 

Siinkohal on eesmärk, et kõigil mänguasjadel oleks “kodu”, kuhu tagasi pöörduda. Lasteaias on lastel täielik kontroll selle üle, millisesse kasti klotsid kuuluvad ja kus mänge hoitakse. Kindla koha olemasolu loob lastele ka turvalisust ja rutiini. Samuti võimaldab see neil harjutada oma organiseerimisoskust. Hoiukoha võib isegi märgistada piltide või tekstiga, mis peaks seal olema.

Mänguasjakastid ja hoiukastid leiad SIIT.

Sisearhitekt Britta Kodres: Lisaks hoiuruumile oleks hästi hea, kui ruumis tekib lapse kõrgust silmas pidav tööpind. Selleks sobivad ideaalselt lastetuppa mõeldud madalad kummutid ja mänguasjakastide pealsed vms madalamad pinnad. Lastele hirmsasti meeldib oma ülakeha kõrgusel mängida, tööpinnal autodega sõita, nukukesi sättida, legosid ja muid päeva jooksul vaevaga meisterdatud vidinaid-kunstitöid hoida. Lisaks tekib nii samuti väike õppetund eluks – esemed, mis on erilised ja õrnad ning millega tuleb ka õrnalt ümber käia.

Fotod: Vesipere (IG), Anna Elisabeth (IG), Jana Palm (Abikäsi TV3)

MÖÖBLI VALIMINE

Võta hetkeks aega, et mõelda, mida lapsele meeldib teha. Kui laps armastab joonistamist, siis on ilmselt oluline lisada tuppa mugav laud ja tool (vaata valikut). Kui ta armastab raamatuid, siis võiks toas olla diivan või tugitool (vaata valikut), milles on mugav lugeda ja raamatuid sirvida. 

Lapsed vajavad madalaid riiuleid (vaata valikut), milleni on kerge ulatuda. Sellisel viisil on neil rohkem võimalusi endale meeldivate tegevuste (näiteks erinevate mängude) harrastamiseks ning see arendab iseseisvust

Lapse poolt kasutatava töölaua (vaata valikut) valimine on oluline. Kirjutuslaud peaks pakkuma õiget asendit ja ka mugavust, kui seda kasutatakse, et aidata aja jooksul kaasa lapse harjumusele kirjutuslaua taga õigete tegevuste jaoks. Hea idee on laua kõrvale paigaldada tahvelsein või kriiditahvel-kleebis (vaata siit), kuhu laps võib ise pilte lisada, ülesandeid või muud olulist kirjutada, mille abil saab last suunata. Samas on see mänguline ja lapsele huvitav.

Mööbel peaks piirduma miinimumiga, sest vähem mööblit tähendab avaramat mänguruumi, mis on lapsele väga kasulik. Ülemööbeldatud ja ülesisustatud tuba võib lapsele mõjuda hoopis väsitavalt.

Fotod: janeblogi (IG), jettte (IG), Kidkraft (IG)

Kuidas sisustada lastetuba
Kuidas sisustada lastetuba
Kuidas sisustada lastetuba

MILLINE LAPSE VOODI VALIDA?

Kosutav ja hea uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu eelduseks. Kui esimesed paar eluaastat magab laps beebivoodis, siis umbes 1.5-2 aastaselt saabub aeg väikelaps suurde voodisse magama panna

Lastetoa voodi valimisel on vanematel mitu valikut. Väiksematele lastele, kes liiguvad võrevoodist oma voodisse, sobib hästi voodi pikkusega 160cm (vaata valikut). Neile, kes otsivad pikaajalist lahendust on soovitav valida voodi, mille pikkus on 180cm (vaata valikut). Kui soovite, et laps kasutab voodit ka veel teismeeas, siis sobib voodi pikkusega 200cm (vaata valikut).

Kui tuba jagavad mitu last, siis on ainus võimalus valida lastele narivoodi (vaata narivoodite valikut), kuna see võtab vähem ruumi kui 2-3 voodit toas ning nii jääb lastele rohkem ruumi mängualaks ning muude sisustuselementide jaoks. Saadaval on ka kolmekohalised narivoodid (vaata siit), mis on hea valik, kui tuba jagavad kolm last.

Voodi ja madrats on väga olulised hea une ja lapse tervise jaoks. Kõva madrats on tervislikum ja toetab paremini lapse füüsilist arengut. Korralik voodi ja madrats on investeering lapse õigesse arengusse ja heasse unesse. Vaata kvaliteetseid Sleepwell lastemadratseid siit.

LOE LISAKS: MILLINE MADRATS LAPSE VOODISSE VALIDA?

Lapsele voodi valimisel tuleks tähelepanu pöörata ka veel paarile asjaolule. Osadel voodimudelitel on eemaldatav voodipiire, mis tähendab, et seda on lihtne eemaldada, kui laps kasvab suuremaks ja eelistab esipiirdeta voodit. Kui plaanite narivoodisse panna magama väiksemaid lapsi, siis tasub vaadata kõrgemate piiretega voodi. Igal juhul peaks vooditel olema ees piire või piirded, kui laps on noorem kui 6 aastat.

Lapsele saab hea une luua mõnusas ja turvalises unepesas, soovitavalt toa pimedamas nurgas. Kuna laps magab voodis üksinda, siis seina vastu asetatud voodi tekitab lapses turvatunnet. Lisage lapsele voodi juurde väike öölambike (vaata valikut), mis võib põleda kuni lapse magamajäämiseni või lausa terve öö ning laske lapsel valida meelepärased voodiriided ning paar kaisukat ja lemmikraamat, see kõik aitab kaasa, et laps tunneb end oma voodis hästi ja magab rahulikult.

Sisearhitekt Britta Kodres: Ma usun, et voodi paigutus on tõesti üks määravamaid asju. Kindlasti tasuks ruumi loomisel alustada just sellest. Voodi ei tohiks olla peaga aknasse ega ka kohe ukse suunas. Nii tunneb laps end kindlasti ebaturvaliselt, ega tahagi oma voodis magada. Mööblipaigutusega alustades tuleks välja valida see kõige mõnusam nurk või ruumi osa, kus voodi oleks võimalikult mitmest küljest seintega nö “kaitstud”. Mida rohkem onni tunne tekib seda parem. Nii anname me lapsele edasi selle ürgse turvatunde, et kõik on hea ja turvaline ning ta võib rahulikult puhata.

Fotod: janeblogi (IG), a.toming (IG), Kristi Jakobson (IG)

Kuidas sisustada lastetuba
Kuidas sisustada lastetuba
Kuidas sisustada lastetuba

HUBANE PUHKENURK

Me kõik vajame aeg-ajalt puhkust. Toa kujundamisel tuleks arvestada, et lapsel tekiks oma hubane puhkeala, kus tal on hea olla. See on ala, kus on pehmed pinnad, pehmed mänguasjad, mõned padjad, mõnus vaip, tekk ja väike diivan või tool (vaata valikut). 

Hoidke käepärast mõned raamatud, mida lapsed saavad vaadata, ja võib-olla mõni mänguasi, mis annab lapsele võimaluse kuulata rahulikku muusikat. Lisaks padjadele, tekkidele ja valgustusele võib nurka üles seada korvid või kastid, kuhu on pandud mõned raamatud, pehmed loomad või mis tahes muu, mida lapsele meeldib kallistada või mille seltsis ta end hästi tunneb. Selline puhkenurk on oluline eriti väikelaste ja eelkooliealistele lastele. See annab lapsele võimaluse värskendada oma meelt ja keha, mis on eriti oluline, kui ta enam lõunaund ei maga.

Lastetoa pehme mööbli leiad SIIT.

Fotod: meieseitse (IG), elepuidet (IG), Jana Palm (Abikäsi TV3)

Kuidas sisustada lastetuba
Kuidas sisustada lastetuba

MÄNGUPIND PÕRANDAL

Loomulikult on lõbus mööblit osta ja tuba sisustada. Kuid erinevalt ülejäänud majast või korterist vajab lastetuba veel üht asja. Nimelt “tühja” pinda põrandal, kus nad saavad mängida. Kõik lapsed ei taha istuda köögilaua taga ja mängida – kaugel sellest! See tähendab, et peate looma neile spetsiaalse ruumi, kus nad saavad vabalt põrandal liikuda. Kui lapsele meeldib turnida, siis võib lakke kinnitada võimlemisrõngad (leiad siit) ning leida pehmendusmatt ning tõeline akrobaat saab vahvaid harjutusi teha ka kodus.

Fotod: Meowbaby (IG), Vesipere (IG), Kidkraft (IG)

Kuidas sisustada lastetuba
Kuidas sisustada lastetuba

LASTETOA VAIP

Mitte ainult lapsed ei eelista mängimist põrandal, vaid ka vanemad, sõbrad ja isegi vanavanemad istuvad põrandale, et lastega koos mängida. Seepärast on hea, kui on olemas vaip, mis summutab heli, kaitseb väikseid jalgu külma põranda eest ja on pehme mängimiseks. Olenemata sellest, milline stiil teil on, valige julgelt vaip, mis julgustab mängima. See võib olla selline, millel on autode sõidurajad, mustrid või maastikud. See ei pea olema selline, millel on silmatorkavad värvid või liiga palju detaile. 

Lastetoa vaibad leiad SIIT.

Sisearhitekt Britta Kodres: Lastetoa vaipa valides tasuks silmas pidada ka selle materjalisisaldust. Lastetubadesse tuleks valida alati naturaalsetest materjalidest vaipu – olgu need siis villased, puuvillased vms punutised.

Fotod: sigrid_sss (IG), janeblogi (IG), Helen

Lastetoa vaip
Lastetoa vaip
Lastetoa vaip

LASTETOA VALGUS

Erilist tähelepanu tuleks pöörata toa valgusallikatele. Eelistatav on soe valge valgus, mida kasutatakse pärast päikeseloojangut ruumi üldvalgustuseks. Laps võiks kasutada kirjutuslaua ääres arendatavate tegevuste jaoks lisaks laualampi. Päeval on lapse toas oluline küllaldane loomulik valgus.

Lisaks võiks lisavalgustus olla ka voodi juures, näiteks öölamp (leiad siit), selleks võib kasutada nii seina- kui ka põrandalampi, mis loovad õdusa ja pehme meeleolu ja mida laps ise saab valida. Oluline on jälgida seejuures ohutust.

Sisearhitekt Britta Kodres:: Siinkohal on väga oluline ka just õhtune valgustus. Magamamineku aja lähenedes oleks hea üldvalgus kas maha dimmerdada või üldse kinni panna ning süüdata hoopis kaetud kupliga, mahedad laua- ja seinavalgustid. Nii saab ka lapse aju aru, et on aeg rahunema hakata ning unerežiimile vaikselt üle minna. Kõige hullem on olukord, kui väikesed lapsed mängivad ja toimetavad õhtul eredas täisvalguses ning magamamineku aja kättejõudmisel panevad vanemad tuled kinni ja ootavad, et lapsed siis magama jäävad. See aga ei olegi ju võimalik, sest lapsel pole olnud rahunemist ja üleminekuaega mänguajalt uneajale.

Fotod: larafreiremartins (IG), thisonefloats (IG), houseofox (IG)

lastetoa valgustus
lastetoa valgustus
lastetoa valgustus

LASTETOA VÄRVID

Värvid võivad ergutada nii mängu kui ka luua rahustava olemise. Laske lapsel valida üks oma lemmikvärvidest ja kasutage seda toas, et see tõesti tunduks tema enda kohana kodus. See ei tähenda siiski, et värvige kõik seinad neoonoranžiks, kui see on tema lemmikvärv sel hetkel. Lapsed armastavad värve, kuid õige värvi valimine võib olla keeruline. Kui hetkel võib laps jumaldada kõige kirkamat roosat, ei tähenda see, et see värv talle ka hiljem meeldib. Mõte toa ümbervärimiseks juba aasta või poole pärast ei tundu ilmslet ühelegi lapsevanemale hea ideena.

Sisearhitekt Britta Kodres: Olen 100% nõus, et kui luua juba natukene suuremale lapsele ruumi, kes ka kaasa oskab rääkida, siis tuleks ikka arvestada tema soove. Laste tuba on ikkagi nende kindlus ja mängumaa ning peaks ennekõike olema just neile hubane ja mõnus. Kui see on näiteks tumesinine sein või kollased elevandid, mis tema arengut just hetkel toetab ja teda rõõmsaks teeb, siis tasuks välja mõelda, kuidas seda kõige paremini ikkagi ruumi sobituda ning peaks siinkohal ka väikese erandi muust sisustustervikust tegema.

Samuti peaks üsnagi ettevaatlik olema päris pisikeste laste ruumide sisustamisega. Kuna turul on ju lõpmatult palju kõike nunnut ja armsat, siis kiputakse ka siinkohal üle pingutama ja kõikvõimalikke erksaid toone, tooteid, lelukesi, värvielemente ja kujundeid ruumi liiga palju tooma. Tasub arvestada, et pisikeste laste närvisüsteem on palju hapram ja nad vajavad enda ümber palju rohkem rahu ja rahulikke toone-tooteid kui suuremad inimesed. Seega tasub piirduda pigem vähemate asjadega, kasutada 1-2 efekttooni ja hoida ruumis pigem suuremaid mustreid ja kujundeid kui liigset virr-varr mustrit.

Üldvärvi valides tasuks laste toas hoida kindlasti heledat ja sooja tooni. Sisearhitektina ei soovitaks ma värvida kõiki seinu ruumis nö “värviliste” värvidega. Pigem tasuks 3 seina teha väga heledat tooni (olgu see siis õrn valkjas-roosa või hele hele sinine) ning siis ühel seinal lustida ja efekti luua lapsele meelepärase tooni või tapeediga. Nii saavad need neutraalsemad seinad ruumile natuke avarust ja selgust juurde luua ning samuti on siis nendele seintele võimalik siis veel ka meelepäraseid pilte ja laste endi tehtud kunstitöid lisada.

Lühidalt 10 nippi ja nõuannet lapse toa planeerimiseks ja sisustamiseks:

✅ Hästi sisustatud toa nipiks on luua ajatu ruum. Lastetoas peaks olema kindel koht magamiseks, asjade hoiustamiseks, mängimiseks, puhkamiseks ja õppimiseks.

✅ Toa sisustamisel lähtu lapsest – tema vanusest, huvidest, iseloomust. Arvesta, et väikelapsest sirgub koolilaps ning huvid ja vajadused muutuvad vanusega.

Ole praktiline, suured esemed vali pikemaks ajaks, pisemad ja lihtsasti muudetavad kohanda lapse vanuse järgi. Neid saab hiljem lihtsamini muuta.

Piisav hoiuruum, mis on lapse jaoks paigutatud mugavalt, et laps õpiks enda järelt koristama teades, kuhu mänguasjad paigutada pärast mängimist.

Mööbel peaks piirduma miinimumiga, sest vähem mööblit tähendab avaramat mänguruumi, mis on lapsele väga kasulik.

Voodi ja madrats on väga olulised hea une ja lapse tervise jaoks. Mõtle, kaua laps uues voodis magab ning selle järgi vali voodi pikkus. Eelista kvaliteetset vedrumadratsit, mis on sobivad lastele.

✅ Lapse toas peab naturaalselt päevavalgust olema maksimaalselt. Ära kata aknaid kardinaga, lase valgus tuppa. Valgusena eelista sooja valget valgust, mida kasutatakse pärast päikeseloojangut ruumi üldvalgustuseks. 

Puhkeala ehk vaikne ala rahustab last ning kui puhkenurka on loodud lugemisnurk, siis see soodustab lastel lugemisharjumuse tekkimist. Puhkus on lapse jaoks vajalik ning päevasel ajal on sobilik selleks just mugavalt sisustatud puhkenurgake.

✅ Lapsed armastavad mängida põrandal, seetõttu jäta lapse tuppa piisavalt “tühja” pinda põrandal, kus nad saavad mängida.

✅ Kuna lapsed eelistavad tihti põrandal mängimist, siis vali julgelt vaip, mis julgustab mängima. Väiksematele lastele sobivad autovaibad ja muud temaatilised vaibad.

Meie e-poest leiad suure valiku lastetoa sisustamiseks.

Ostukorv