Milline mänguvaljak koduaeda valida?_manguvaljakud.eu

Milline mänguväljak koduaeda valida?

Kevad ja suvi on peamine aeg, mil valitakse sobivat mänguväljakut koduaeda. Meie e-poes on üle 100 erineva mänguväljaku mudeli, seetõttu toome kokkuvõtvalt välja kõik sarjad ja tootjad ning aitame teha valikut, milline just Sinu lastele kõige paremini võiks sobida.

Meie e-poest leiab 5 erineva tootja mänguväljakud, igal neist on omad plussid ja miinused. Mida peaksid panema tähele enne mänguväljaku ostmist?

Millise konstruktsiooniga mänguväljak valida?

Mida suurem mänguväljak, seda suuremad on mänguvõimalused ning laps leiab tegevust pikaks ajaks. Suurematele mänguväljakutele on võimalus kinnitada ka erinevaid mänguväljaku tarvikuid nagu binokkel, kelluke, rooliratas, kriiditahvel, korvpallirõngas jne. 

Valikus on erineva konstruktsiooniga mänguväljakud ja kiiged, neist peamised on alljärgnevad:

  • Kõige lihtsam kiik koos kiigeistmete või pesakiigega (valikus 1- või kahekohalised kiiged);
  • Kiik koos ronimisosa ja liumäega;
  • Ronila, kus on erinevad ronimisvõimalused;
  • Torn, mille küljes on kiigemoodul;
  • Torn, millel on ka kiige- või ronimismoodul;
  • Mängumaja koos kiigemooduliga, kus mängumaja on jalgadel ning mängumaja külge on kinnitatud kiigepuu.

Sobivad mänguväljakud vastavalt konstruktsioonile leiad: 

Ainult kiiged

Kiiged ronimisosaga

Ronilad

Torn + kiigemoodul

Torn + kiige- ja ronimismoodul

Mängumajad kiigemooduliga

Kas ümarpalgist või nelikantpuidust mänguväljak?

Mänguväljaku konstruktsioonipuidu saab jaotada kaheks. Ümarpalk on soodsama hinnaga, nelikantpuit teeb mänguväljaku veidi kallimaks. Ümarpalki tulevad aja jooksul lõhed, need võivad olla juba ka puidus enne paigaldust. Palmako ja Swing King valikus olevad mänguväljakud ja kiiged on peamiselt valmistatud ümarpuidust, seetõttu tutvu kindlasti Palmako puiduinfoga ja mänguväljakute infolehega, et ei tekiks üllatusi ja ootamatusi komplekti kättesaamisel.

Nelikantpuit on aga üldjuhul väga väheste lõhedega ning lõhesid tekib aastate jooksul juurde vähem kui ümarpalgile. Torniosaga mänguväljakud on valmistatud nelikantpuidust.

Kas immutatud või immutamata puit?

Teisisõnu on enamik mänguväljakuid juba immutatud, kuid mõnes sarjas saab valida ka immutamata puiduga mänguväljaku ning puit ise üle värvida oma lemmiktooni. Värvitud puit kestab kauem ilus ning ei vaja hooldust nii tihti, kui näiteks immutatud puit. Enamjaolt on saadaval õrnroheline või pruun immutus.

Sobivad mänguväljakud vastavalt puidu töötlusele leiad: 

Immutatud puiduga mänguväljakud

Naturaalse puiduga mänguväljakud

Millise platvormi kõrgusega?

Mänguväljakute platvormi kõrgused on erinevad. Kui peres kasvavad väiksemad lapsed, siis tasub valida väiksema platvormiga mänguväljak. Kui lapsed on juba üle 3-aastased, siis sobib hästi ka 1,5m kõrguse platvormiga mudel. Kui 1,5m kõrgune platvorm tundub kõrge, siis osadel mudelitel on võimalus redeli asemel valida ka käepidemetega trepp, et ülesminek oleks lapse jaoks võimalikult turvaline.

Platvormi kõrgus määrab ka liumäe pikkuse. Kõrgematele platvormidele paigaldatakse 3m liumägi, madalamatele lühemad. Kõige pisemad liumäed on pikkusega (laskumisega) 1,18m.

Sobivad mänguväljakud vastavalt platvormi kõrgusele leiad: 

60-90cm

100-125cm

130-150cm

Millised lisad on mänguväljakul?

Mänguväljaku valimisel on tihtilugu juba ka kriteeriumid paigas, mis võiks olla mänguväljakul komplektis. 

  1. Kõige nõutum tarvik mänguväljaku juures on liumägi. Pea kõik mänguväljakud sisaldavad ka sobivat liumäge, osadel mänguväljakutel on võimalus valida lausa 2 liumäge!
  2. Kõige nõutum lisavalik on liivakast, mis on enamikel torniga mänguväljakutel torni all. Liivakasti valikul tekib ka küsimus, kas liivakastil on olemas kaas, mille saab pärast mängimist peale asetada. Enamikel mänguväljakutel ei ole liivakasti kaant kaasas, kuid osadel mudelitel on kaas või liivakastivõrk komplektis kaasas.
  3. Osadel mudelitel saab valida ka kiigeistmeid. Kõige populaarsem on pesakiik, mille kandevõime on 100-150 kg, kuid kui peres on kasvamas pisikesed lapsed, siis võiks olla tavalise kiigeistme asemel ka beebikiik. Kiigeistmed on väga lihtsasti vahetatavad ning lapse kasvades saab beebikiige tavalise kiigeistme vastu vahetada. 
  4. Lastele meeldib väga ronida ja turnida, seetõttu on nõutud lisa ka ronimissein või ronimisvõrk. Paljudel tornidega mudelitel on kas ronimissein ronimiskividega juba komplektis või saab selle lisavalikuna juurde valida. 

Sobivad mänguväljakud vastavalt lisatarvikutele leiad:

Beebikiik

Liivakast

Pesakiik

Ronimissein

Ronimisvõrk

Kui ülaltoodud kriteeriumid on paigas, siis järgnevalt tuleks leida sobiv mänguväljak koduaeda. 

Mänguväljaku paigaldus

Kodukasutusse mõeldud mänguväljakud on valmistatud selliselt, et neid saab vastavalt detailsele paigaldusjuhisele lihtsasti kokku panna. Tuleks siiski arvestada, et puit tuuakse nummerdamata ning kokkupanek on vastavalt juhendile. Sorteeri ära puidu detailid vastavalt mõõtudele ning seejärel alusta paigaldusega. Ukraina online -kasiinode maksuvähendus Enne mänguväljaku soetamist uuri, milliste kinnitustega mänguväljak maa külge kinnitatakse, sest turvalisuse ja stabiilsuse huvides tuleks mänguväljaku jalad maa külge kinnitada. Samas, mida väiksem ja kergem on mänguväljak või kiik, seda nõutavam on ankrute paigaldamine, et kiigepuu ja torn ei hakkaks mängides liikuma.

Väiksema mänguväljaku paigaldus koos ankurdamisega võtab 4-6h, suuremate mänguväljakute paigaldus 6-9h (vähemalt 2 inimest).

Vaata videost, kuidas paigaldada F-ankrut.

Millise tootja mänguväljak valida?

Palmako

Palmako on Eesti suurim mänguväljakute ja mängumajade tootja. Palmako valikus on soodsad ümarpalgist kiiged ja mänguväljakud. Pikaajaline kogemus tõestab, et just tavapärane kiik koos ronimisosa ja liumäega on lemmikud meie koduaedades. Ümarpalgiga mänguväljakut valides tuleks arvestada lõhedega puidus (lõhed puidus ei nõrgesta kuidagi puitkonstruktsiooni, kui need jäävad alla normi). 

Kõige populaarsemad Palmako mänguväljaku mudelid on pesakiigega Kasper (endise nimega mänguväljak Neo), pesakiigega ja ronimisvõrguga Kalev, ronimisseinaga Bosse ning ronisnööriga Henry. Meie e-poes olevate Palmako mänguväljakute komplektis on ka liumägi 2,9m ning vajalikud F-ankrud.

Sel aastal tuleb Palmako välja uue sarjaga Jesper, mis on valmistatud nelikantpuidust ning mille saab komplekteerida vastavalt soovile. Enamik Palmako mänguväljakuid tuleb maasse kinnitada F-ankrutega (betoneerida), et konstruktsioon püsiks stabiilne ja turvaline. 

Vaata Palmako mänguväljakuid

Blue Rabbit

Blue Rabbit sari valmib käsitööna Eestis ning seda võib pidada kõige parema höövelpuidu kvaliteediga sarjaks. Tugevad nelikantpuidust postid ja kiigepuu on äärmiselt tugevad ja stabiilsed, kui lapsed sel mängivad ja hoogsalt kiiguvad. Valikus on erinevad torniga mudelid, mille külge saab kinnitada kiigemooduli Swing või ronimismooduli Challenger. Lisaks on valikus nelikantpuidust tavalised 1- ja 2-kohalised kiiged. Blue Rabbit sarja mänguväljakud ja kiiged kinnitatakse maasse spiraalankrutega (ei betoneerida, kuid vajadusel saab betoneerida).

Selle sarja mudelitele saab valida sobiva kiigeistme, pesakiige või beebikiige – valikud on äärmiselt paindlikud. Komplektis on kaasas liumägi, enamikel ka pesakiik, lisavalikuna on redeli asemel trepp ning mitmel mudelil on komplektis ronimissein või saab selle soovi korral juurde soetada. Paljudele mudelitele saab paigaldada lausa 2 liumäge.

Populaarsemad Blue Rabbit sarja mänguväljakud on Cascade ronimismooduliga Challenger, Beach Hut kiigemooduliga Swing, mitmetasandiline Penthouse kiigemooduliga Swing ning väga suur ja uhke Palazzo kiigemooduliga Swing.

Vaata Blue Rabbit sarja mänguväljakuid

Wendy

Wendy sarja mänguväljakud on valmistatud Lätis ning puidu kvaliteet on väga hea. Soodsama hinna tingib õhema puidu kasutamine konstruktsioonis, kuid mänguväljak on sellegipoolest stabiilne ja tugev. 

Wendy sarjast leiab väga hea hinna-kvaliteedi suhtega mänguväljaku mudeli Lukas, millel on näiteks ronimismoodul turnimiseks. Väiksematele lastele on sari Karl, mis sisaldab madalama platvormiga torni, liumäge, liivakasti ning osadel mudelitel on ka pikniku laud ja pink torni all. 

Vaata Wendy sarja mänguväljakuid

Jungle Gym

Jungle Gym on juba aastaid tootnud põneva konstruktsiooniga mänguväljakuid. Jungle Gym põhivalik koosneb tornidest (populaarsemad on Cubby ja Hut tornid), millele saab juurde valida kiige- või ronimismooduli. Nende tootevaliku teeb eriliseks just erineva temaatikaga lisamoodulite valik. Populaarsed on rongiga ja paadiga mudel, Mini Market ja Mini Piknik

Jungle Gym mänguväljakud valmistatakse masstootmisena Lätis (emafirma asub Hollandis) ning puidu kvaliteeti võib pidada keskmiseks. Lisaks tuleb silmas pidada, et mõnesid detaile on vajalik ise välja saagida, kuna komplekteerimisel kasutatakse põhimõõdus puitmaterjali. Detailse paigaldusjuhise abil saab ka ka Jungle Gym mänguväljak paigaldatud. 

Vaata Jungle Gym sarja mänguväljakuid

Kõik ülaltoodud tootjate mänguväljakud vastavad EL ohutusstandarditele ning sobivad kodukasutusse.

Loe ka: Mida võiksid teada enne mänguväljaku ostmist

Loe ka: Mänguväljaku hooldamine kevadel